Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

January 26, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

Ocak ayı, geçtiğimiz yılın son haftalarına kıyasla daha sakin geçiyor diyebiliriz. 

Bilanço sezonunun start vermesiyle hız kazanan ABD borsaları, bu hafta yeni bir kazanç serisi yakalamaya çalışıyor. Öte yandan Borsa İstanbul, beklentilere paralel gelen TCMB faiz kararı sonrasında olumlu bir seyir izledi. Yatırımcılar şimdi endeksin faiz kararından sonraki seyrini takip edecek.

Bu hafta; yeni yatırımlar ve işbirlikleri açıklandı, hisse geri alımları bazı yatırımcıların yüzünü güldürdü ve işten çıkarmalar kaldığı yerden devam etti. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine ivme kazanan bilanço sezonunun yanı sıra bir dizi şirket açıklaması damga vurdu. 

🚘 Tesla (TSLA) tedarikçilerine 2025 yılının ortalarında “Redwood” isminde yeni bir elektrikli aracın seri üretimine başlamak istediğini söyledi. Kaynaklara göre Tesla geçen yıl tedarikçilere “Redwood” modeli için teklif talebi gönderdi. Haftalık üretim hacminin 10 bin araç olacağı tahmin edilirken, üretimin Haziran 2025’te başlaması bekleniyor. 

🏢 Vestel Ventures Arge (VESTL), ürün portföyünü genişletmek ve gelecekte büyüme sağlayacak sektörlere yönelik girişimleri kapsamında otomotiv ve güç elektroniği çipleri geliştiren ABD merkezli Elevation Microsystems Inc.’e ortak oldu. Vestel Ventures Genel Müdürü Öner Tekin “Vestel’in otomotiv ekosistemi ve mobilite alanlarındaki gücünü artıracak bir hamlede daha bulunarak ABD merkezli Elevation’a yatırım yaptık” dedi.

📊 Alibaba (BABA) kurucuları Jack Ma ve Jose Tsai, 200 milyon dolarlık insider hisse satın aldı. Tsai’nin aile ofisine bağlı bir kuruluş olan Blue Pool, dördüncü çeyrekte yaklaşık 2 milyon Alibaba ADR hissesi, Ma da aynı dönemde 50 milyon dolar değerinde Alibaba’nın Hong Kong borsasında işlem gören hissesinden satın aldı. 

🚀 Aselsan (ASELS), Uluslararası bir müşterisi ile deniz sistemeleri tedariki kapsamında 24,6 milyon avroluk anlaşma imzaladı.

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

👀 Equinix (EIX) ve Nvidia (NVDA), çip devinin süper hesaplama sistemlerini kurumsal müşterilere sunmak için bir işbirliği yaptı. Söz konusu işbirliği, Nvidia’nın pazar lideri çiplerini başka sağlayacılardan kiralamak yerine şirketlerin kendi yapay zekâ bilgi işlem sistemlerine sahip olmalarını sağlayacak.

🔫 Katmerciler Araç (KATMR), yurtiçi kaynaklı TOMA siparişi aldı. Sipariş tutarı 2,9 milyon avro. Teslimatlar 2024 yılı içerisinde gerçekleştirilecek. 

🌪️ Bilanço sezonu bu hafta teknoloji devlerinin rakamlarıyla hız kazandı. Netflix (NFLX) ücretli abone sayısının 260,8 milyon kişiye ulaşarak rekor kırarken Tesla (TSLA) ise beklentileri karşılayamadı ve CEO Elon Musk’ın 2024’te kâr marjlarının hangi yönde gideceğini bilmediği konusunda uyarması yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

🛒 Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS), yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında ilk arazi üzeri Güneş Enerji Santrali (GES) projesini Uşak Ulubey’de devreye aldı. Söz konusu GES ile BİM’in Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Bilecik’te bulunan toplam 348 mağazası ile Afyonkarahisar’daki deposunun enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

💸 Microsoft (MSFT), güçlü yükselişini sürdürerek 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. ChatGPT’nin üreticisi OpenAI’a yaptığı yatırımdan büyük bir destek alan Microsoft; Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Oracle (ORCL) ve Meta Platforms (META) da dahil olmak üzere diğer büyük teknoloji isimleri arasında üretici yapay zekânın pazar hakimiyeti yarışında önde gelen bir isim olarak görülüyor. 

​​🌻Agrotech (AGROT), 200 bin ton domates, biber ve meyve püresi üretim kapasiteli fabrikayı Besan Gayrimenkul’den kiraladı. Sözleşme 2029 yıl sonuna kadar geçerli olacak.

💼 Geçtiğimiz yılın başlarında görülen işten çıkarmalar bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Bu hafta; eBay (EBAY) 1.000 kişiyi işten çıkaracağını açıklarken, SolarEdge (SEDG) küresel işgücünü 16% azaltacağını ve Microsoft da Gaming segmentinden 1.900 kişinin işine son vereceğini açıkladı. 

🤖Sasa Polyester (SASA), Adana’daki üretim tesislerinde pek çok alanda yapay zeka uygulamalarından faydalanmaya hazırlanıyor. SASA Genel Müdürü Mustafa Kemal Öz konuya ilişkin açıklamasında “Üretimin her aşamasında gerçek zamanlı veri analizi yaparak üretim verimliliğimizi arttıracağız. Bu sayede maliyetlerimizi etkin bir şekilde kontrol altına alacağız” dedi. 

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

22-26 Ocak haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentilere paralel şekilde 250 baz puan artırılarak 42,5%’tan 45%’e yükseltti. PPK metninde istenilen parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı belirtilerek, enflasyondaki gidişata göre sıkılaşmanın devam edebileceği mesajı verildi.
  • TCMB net rezervleri 19 Ocak haftasında 5,8 milyar dolarlık düştü. Net rezervler 23,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu Aralık 2021’den bu yanaki en sert düşüşe işaret etti.
  • Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) bu hafta gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, kripto varlık düzenlemelerinin önümüzdeki günlerde yasalaşacağını belirtti.
  • ABD ekonomisinin 2023’ün son çeyreğinde yıllık bazda 3,3% büyüdüğü açıklandı. GSYH’deki artışın 2% olması beklenirken, büyümeyi hanehalkı ve hükümet harcamaları destekledi. 2023’teki büyüme hızı ise 2,5% oldu. Bir önceki yıl bu oran 1,9%’du. Söz konusu veriler, Fed’in faiz artırımlarıyla enflasyonu düşürmesine rağmen ekonominin dirençli olduğuna işaret etti.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarını beklentilere paralel olarak 4%’te sabit bıraktı. ECB’den yapılan açıklamada “Enflasyondaki düşüş eğilimi devam etti ve geçmiş faiz oranı artışları finansman koşullarına güçlü bir şekilde aktarılmaya devam ediyor.” ifadelerini kullanıldı. 
  • ABD’de Aralık ayında PCE çekirdek enflasyon yüzde 2,9 artarak faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi.

🫶 Analist Favorileri

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

Analistler bu hafta teknolojiden yarı iletkenlere, tüketici ürünlerinden kripto para madenciliğine birçok sektörden hisseler önerdi.

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; yatırım bankalarının yapay zekâ uygulamalarının arkasındaki veri merkezi şirketleri ile Wall Street’in bu yılki boğa piyasasının kazananları olarak gördüğü isimler yer alıyor.

Öte yandan Borsa İstanbul için de güzel haberler var; HSBC, bir dizi Türk hissesinin hedef fiyatlarını yükseltti.

🎯 Bank of America ve JPMorgan analistleri, yapay zekânın can damarı diyebileceğimiz veri merkezi sektöründe Eaton (ETN), Vertiv Holdings (VRT), Aspen Technology (AZPN), General Electric (GE) ve Hubbell’ı (HUBB) beğeniyor. 

🎯 Wall Street, borsalardaki iyimser havadan bu hisselerin kazançlı çıkacağına inanıyor: Arch Capital Group (ACGL), Assurant (AIZ), Baker Hughes (BKR), Citigroup (C), Centene (CNC), Everest Group (EG), Diamondback Energy (FANG), FedEx (FDX), Generac Holdings (GNRC), Global Payments (GPN), Jacobs Solutions (J), Jabil (JBL), L3Harris Technologies (LHX), ON Semiconductor (ON), PG&E (PCG), Synchrony Financial (SYF), Targa Resources (TRGP) ve Wells Fargo (WFC).

🎯 HSBC, Türk perakende ve tüketim şirketleri için hedef fiyatlarını yukarı yönlü olarak revize etti:  Coca Cola’nın (CCOLA) hedef fiyatını 450 TL’den 635 TL’ye, Anadolu Efes’in (AEFES) 140 TL’den 185 TL’ye, Mavi Giyim’in (MAVI) 130’TL’den 170 TL’ye, Migros’un (MGROS) 460 TL’den 510 TL’ye, Bim Birleşik Mağazalar’ın (BIMAS), 410 TL’den 450 TL’ye ve Ülker’in (ULKER) 95 TL’den 110 TL’ye yükseltti.

Haftanın Manşetleri: Tesla’nın Yeni Aracı, Sasa’dan Yapay Zeka Adımı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı