Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

April 19, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

İyice dinlendiğimiz, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz bayram tatilinin ardından yeniden gündemin hareketlendiği bir hafta geçirdik.

Ortadoğu’da yeniden alevlenen gerilimler, Fed’in faiz indirimlerine gölge düşüren açıklamalar ve bilançoların başladığı bu hafta, ABD borsaları için oldukça hareketli geçti. 

Ortadoğu’daki gerilimin yarattığı endişelerin etkisiyle Borsa İstanbul hafta genelinde dalgalı bir seyir izledi. BIST 100 endeksi haftayı 1,77% değer kazanarak 9.693,46 puandan kapadı. 

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

💾 Çip sektörünün önde gelen iki şirketi arasında yer alan Intel (INTC) ve Advanced Micro Devices (AMD) bu hafta yeni ürünler açıklayarak sektördeki rekabeti artıracak hamlelerde bulundu.  Intel, ABD ihracat kontrolleri ve yaptırımlarına uymak amacıyla Çin pazarı için kabiliyetleri azaltılmış iki yapay zekâ çipi piyasaya süreceğini açıkladı. Öte yandan AMD de yapay zekâ destekli kişisel bilgisayarlar için yeni bir çip serisi sundu. 

🛒Şok Marketler (SOKM), e-ticaret alanında gelişime katkı sağlamak amacıyla İstegelsin markasının sahibi Future Teknoloji Ticaret’in paylarının 100%’ünü 220 milyon TL’ye satın almak için sözleşme imzaladı.

🤖 Adobe (ADBE) yaygın olarak kullanılan video düzenleme yazılımı içinde OpenAI ve diğer üçüncü taraf üretici yapay zekâ araçlarının entegrasyonunun ilk aşamalarında olduğunu söyledi. Şirket ayrıca, dijital dökümanlara yönelik yeni yapay zekâ asistanını tanıttı.

🍺Anadolu Efes (AEFES), portföy çeşitliliği için William Grant & Sons ile anlaşma imzaladı. Anlaşma, şirketin viski, likör ve cin dahil tüm ürün portföyünün Türkiye’de satış, pazarlama ve dağıtımını kapsıyor. Anlaşma kapsamında ürünler, ithalat yoluyla Türkiye’ye getirilecek ve herhangi bir ek yatırım harcamasına gerek olmayacak. 

📱 Apple’ın (AAPL) akıllı telefon sevkiyatları 2024’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 10% düşerek, Android akıllı telefon üreticilerinin yoğun rekabeti karşısında zemin kaybetti: Güney Koreli Samsung, 20,8% pazar payıyla Apple’ın elinden birinciliği aldı. Huawei gibi Çinli markaların pazar payı kazanmasıyla Apple, 17,3% pazar payı ile ikinci sıraya geriledi.

Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

🚗 Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), geliştirdiği enerji depolama sistemi (EDS) ile grup şirketi Joyce Teknoloji tarafından üretilen Joyce One araçlarının elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayacağını açıkladı. 

💰 Microsoft (MSFT) destekli bulut ve veri güvenliği girişimi Rubrik, halka arzında 713 milyon dolara kadar fon toplamayı hedefliyor. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre şirket, 23 milyon hissesini her biri 28 ile 31 dolardan satışa sunmayı planlıyor. 

🍫 Ülker Bisküvi (ULKER), IFC’den 75 milyon avro değerinde kredi sağlayacak. Sağlanan kredi, şirketin sürdürülebilirlik ile bağlantılı hedefleri doğrultusunda kullanılacak.

🚗 BYD (BYDDY), kitlesel pazardaki geleneksel otomobil üreticileri başta olmak üzere, premium uçtaki Tesla ve off-road segmentindeki Jeep ile rekabet eden araçları içerecek şekilde ürün yelpazesini hızla genişletiyor. BYD bu hafta Fang Cheng Bao markası altında üç yeni otomobil tanıttı: bir off-road “Leopard 8” SUV, şehir içi sürüşe yönelik bir “Super 3” SUV ve bir “Super 9” spor otomobil.

✈️ Tav Havalimanları (TAVHL), bu yılın Ocak-Mart ayında hizmet verdiği yolcu sayısının 2023’ün aynı dönemine göre 22%’nin üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

💊 Eli Lilly (LLY), yapılan son aşama klinik deneylerde kilo kaybı ve obezite tedavisinde çığır açan Zepbound ilacının uyku apnesinden mustarip hastaların tedavisinde de kullanılabileceğini açıkladı. İki klinik deneyden elde edilen ön verilere göre Zepbound, bir yıl sonra obezite hastalarında obstrüktif uyku apnesinin (OSA) şiddetini azaltmada plasebodan daha etkili oldu.

🚌 Karsan (KARSN) CEO’su Okan Baş, ilk sürücüsüz otobüslerinin Norveç’te 70 bin üzerinde yolcu taşıdığını belirterek, bu araçların Hollanda ve Finlandiya’da da faaliyete geçeceğini ifade etti.

💼 Tesla (TSLA), bu hafta işten çıkarma dalgasıyla çalkalandı. Elektrikli araç şirketi, zayıflayan satışlarla boğuşurken işgücünü yaklaşık 10% azalttı. Bu haber, dünyanın en değerli otomobil üreticisinin, en büyük pazarlarından biri olan Çin’de zayıflayan talep ve artan rekabet nedeniyle ilk çeyrek teslimatlarında sert bir düşüş yaşadığı sırada geldi. 

Zorlu Enerji (ZOREN), iştiraki olan Electrip Global Limited ve elektrikli araçlar için şarj ağı sağlayıcısı olan Hubject GmbH arasında anlaşma imzalandığını duyurdu. Buna göre Electrip Global Limited’in paylarının %100’üne sahip olduğu ZES Dijital Ticaret’in Türkiye’deki ZES elektrikli araç şarj istasyonları ve Electrip’in  İtalya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Karadağ ve Polonya’da yer alan şarj istasyonları Hubject’in şarj ağında yer alacak. 

Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

📊 TCMB Başkanı Fatih Karahan faiz artırım döngüsünün sona erdiğini açıkladı. Karahan, IMF Bahar Toplantıları’nda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelede önceliklerinin net olduğunu ve uluslararası rezerv birikiminin piyasa koşullarına göre şekilleneceğini belirtti. Karahan, bu stratejinin Türkiye’nin dolar alımını kısıtlayabileceğini ve tüketici fiyatlarındaki artışı kontrol altında tutmayı amaçladığını vurguladı.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında enerji şirketleri ve bankalar öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin bu yaza damgasını vuracağını söylediği enerji isimleriyle, Wall Street’in yatırımcısına 10 yıl boyunca kazandırmasını beklediği 4 hisse yer alıyor. ABD’li Banka Goldman Sachs ise Türk Bankacılık hisseleri için hedef fiyatlarını güncelledi. 

🎯 Morgan Stanley, bu yıl beklenenden daha yüksek bir taleple güçlü petrol görünümünün, BP (BP) ve TotalEnergies’e (TTE) olumlu yansıyacağını düşünüyor. 

🎯 Morningstar ve Latitude Investment Management analistleri, Kenvue (KVUE), U.S. Bancorp (USB), Zimmer Biomet (ZBH) ve AutoZone’un (AZO) uzun vadeli kazananlar olacağına inanıyor. 

🎯ABD’li Banka Goldman Sachs, Akbank (AKBNK)  için hedef fiyatını 49 TL’den 72 TL’ye çıkarırken, banka için “AL” tavsiyesi verdi. Bankanın değerlendirmesinde Yapı Kredi (YKBNK) için hedef fiyat 26 TL’den 38 TL’ye çıkarken, Garanti BBVA (GARAN) için 71 TL’den 91 TL’ye çıktı. İş Bankası (ISCTR) için de hedef fiyatını 10,80 TL’den 14,80 TL’ye çıkaran banka, bu 3 özel banka için tavsiyesini “NÖTR” olarak belirledi. Kamu bankaları için “SAT” diyen Goldman Sachs Vakıfbank için (VAKBN) hedef fiyatını 11 TL’den 16 TL’ye, Halkbank (HALKB) için hedef fiyatını da 7,80 TL’den 11,90 TL’ye çıkardı. 

Haftanın Manşetleri: AMD ve Intel’in Çip Hamleleri, Şok’un Yeni Şirketi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı