Tesla

Tesla Çalışanları, Büyük Ölçekli İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Çalışanları, Büyük Ölçekli İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

Bazı kaynaklara göre Tesla (TSLA) çalışanları, elektrikli araç üreticisinin zayıflayan satışlarla boğuşurken işgücünün büyük bir bölümünü işten çıkarmayı planladığından endişe ediyor.

Business Insider ve Electrek’in haberlerine göre Tesla’nın ofislerinde, özellikle de Teksas Gigafactory’de, elektrikli araç üreticisinin bu hafta içinde işten çıkarmalar açıklayabileceğine dair söylentiler dolaşıyor. Çalışanlar ayrıca Fremont fabrikasındaki işten çıkarmalar konusunda da endişeli.

Electrek’in haberi, işten çıkarmaların işgünün yaklaşık 20%’sini etkileyebileceğini söylerken, Business Insider Tesla’nın Cybertruck için üretim vardiyalarını hâlihazırda kısalttığını bildirdi.

Bu haberler, dünyanın en değerli otomobil üreticisinin, en büyük pazarlarından biri olan Çin’de zayıflayan talep ve artan rekabet nedeniyle ilk çeyrek teslimatlarında sert bir düşüş yaşadığı sırada geldi.

Müşterilerin kötüleşen ekonomik koşullar karşısında büyük alımları azaltması nedeniyle küresel elektrikli araç talebi son dönemlerde ivme kaybetti. Ayrıca geçtiğimiz yıl hibrit modellerin popülaritesindeki artış da elektrikli araç talebini azalttı.

Tesla, talebi canlandırmaya yardımcı olmak için geçtiğimiz yıl özellikle Çin’de büyük fiyat indirimlerine gitmişti ancak bu hamle, satışlarda yalnızca sınırlı bir artış sağladı.

Elektrikli araç üreticisi, daha düşük talep karşısında 2024 için daha zayıf üretim hedefleri belirledi ve geçtiğimiz haftalarda düşük maliyetli bir elektrikli araç planlarını da rafa kaldırdı.

Ancak Tesla, bu düşüşü telafi etmek için kendi kendine sürüş ve yapay zekâ teknolojisine daha fazla odaklanmayı planlıyor: CEO Elon Musk, geçtiğimiz günlerde elektrikli araç üreticisinin ilk robotaksisinin bu yılın ağustos ayında tanıtılacağını söyledi.

Tesla Çalışanları, Büyük Ölçekli İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing