Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

December 8, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

Havaların bir açıp bir kapadığı, bir güneşli bir yağmurlu (hatta fırtınalı) seyrettiği kasım ayının da sona ermesiyle artık sonbahara da veda ettik. Göz açıp kapayıncaya kadar bir anda bitiveren 2023’e veda ederken, gözler yeni yıla çevrildi.

Artık çoğumuzun yılbaşı tatili, karlı dağ manzaraları; rengarenk atkılar, bereler ve şemsiyelerle özdeşleştirdiği kış mevsimine giriş yaptık. Bu yılın inişli çıkışlı gidişatını göz önüne alırsak, 2023’ün son otuz günü de bir çırpıda geçecek gibi görünüyor. 

Kasımda genel olarak (çoğunlukla yukarı yönlü) hareketli bir seyir izlenen borsalar, sonbaharın son ayında da bir dizi gelişmeye şahit oldu. Öyle ki, ardı ardına gelen yeni gelişmelerle bu hafta da bir çırpıda bitti. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine başta teknoloji devleri olmak üzere şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlerin yeni anlaşmaları da hisseleri dalgalandırdı. 

✨ Bu hafta yapay zekânın yeniden öne çıktığı günler geçirdik. ABD’li çip üreticisi Advanced Micro Devices (AMD) geçtiğimiz günlerde düzenlenen yatırımcı etkinliğinde yeni yapay zekâ çipi MI300X’i tanıttı. Şirketin yeni çipi, piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji devlerinin de beğenisini toplarken, çip sektörünün en değerli şirketi Nvidia (NVDA) için de rekabette yeni bir kapı araladı. Öyle ki Microsoft (MSFT) ve Meta Platforms (META) gibi teknoloji devleri yeni çipi kullanacaklarını ve AMD müşterisi olacaklarını açıkladı. 

Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

🤖 Yapay zekâya yönelik bir diğer hamle de Alphabet’ten (GOOGL) geldi. Şirket, en büyük ve en gelişmiş yapay zekâ modeli olarak tanımladığı Gemini platformunu piyasaya sürdü. Büyük dil modeli Gemini, üç farklı boyutta bir paket içerecek: Gemini Ultra, Gemini Pro ve Gemini Nano. Şirket şimdilik Gemini’ı Google Cloud aracılığıyla müşterilerine kendi uygulamalarında kullanmaları için lisanslamayı planlıyor. Kullanıcılar 13 Aralık’tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Google AI Studio veya Google Cloud Vertex AI’daki Gemini API aracılığıyla Gemini Pro’ya erişebilecekler.

💊 AstraZeneca (AZN) da yapay zekâ konusunda sağlık sektöründe önemli bir adım attı. Şirket, yapay zekâya dayalı antikor bazlı bir kanser tedavisi geliştirmek için ABD’li biyoteknoloji şirketi Absci (ABSI) ile 247 milyon dolarlık bir anlaşma açıkladı. Şartlara göre, İngiliz-İsveç ilaç devinin Absci’ye Ar-Ge finansmanı, belirli ödemeler ve herhangi bir ürün satışındaki telif haklarına ek olarak ön ücret ödemesi bekleniyor. 

🍔 McDonald’s (MCD) 2027 yılına kadar 8.800’ün üzerinde yeni lokasyon açmayı planlıyor. Şirket, beş yıl içinde 50 bin restoranlık küresel ayak izine sahip olmayı amaçlıyor. Fast food devi, söz konusu iddialı hedefleri kapsamında ayrıca sadakat programına 100 milyon yeni üye ekleyecek. 

Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

🚀 Elon Musk’ın SpaceX’i, şirkete 175 milyar dolar ya da daha fazla değer biçen bir fiyattan hisse satışı için görüşmelere başladı. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre ABD’nin en değerli startupı 500 milyon ile 750 milyon dolar arasında değişebilecek bir hisse teklifini tartışıyor. Söz konusu kişiler, SpaceX’in hisselerini tanesini yaklaşık 95 dolardan satışa sunmayı düşündüğünü söyledi.

🎧 Spotify (SPOT) CEO’su Daniel Ek, müzik yayın hizmeti Spotify’ın maliyetlerini azaltmayı ve büyümedeki yavaşlamaya uyum sağlamayı amaçlayan dramatik bir hamleyle, işgücünün 17%’sini işten çıkaracağını açıkladı. Spotify’ın internet sitesinde paylaşılan şirket içi bir notta Ek, “Ekonomik büyüme dramatik bir şekilde yavaşladı ve sermaye daha pahalı hale geldi. Spotify bu gerçeklerin bir istisnası değil.” ifadelerini kullandı. 

✈️ Alaska Air Group (ALK) rakibi Hawaiian Holdings’i (HA) borç dahil 1,9 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Hawaiian ile kurulan ortaklık, 5,1 milyar dolar değerindeki Alaska Air’e, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olan Hawaii uçuşları pazarının 50%’sinden fazlasını kontrol etme imkanı verecek.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin ilerleyen dönemde artış beklediği ucuz hisselerin yanı sıra, analistlerin yapay zekâdan Nvidia kadar kazançlı çıkmasını beklediği isimler yer alıyor.

🎯 Morgan Stanley ABD Değer Fonu portföy yöneticisi Aaron Dunn, piyasanın mevcut genişlemesinin ardından bu ucuz hisselerin yatırımcısına fırsatlar sunabileceğine inanıyor: FMC (FMC), Alcoa (AA), Dollar Tree (DLTR) ve Clorox (CLX). 

🎯 Wall Street’e göre, yapay zekâ sunucuları üreticisi Super Micro Computer (SMCI) ve yapay zekâ sunucularının aşırı ısınmasını kontrol altına almak için soğutucular üreten Vertiv Holdings (VRT), yapay zekâ coşkusundan yarı iletken devi Nvidia kadar kazançlı çıkabilir. 

Haftanın Manşetleri: AMD Çipi, Google’ın Gemini’ı, İş Anlaşmaları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı