Borsa Yorumları

Bu 2 Hisse Yapay Zekâdan Nvidia Kadar Kazançlı Çıkabilir

Bu 2 Hisse Yapay Zekâdan Nvidia Kadar Kazançlı Çıkabilir
Google News Icon Takip Et

Piyasanın genel resmine baktığımızda, özellikle son zamanlardaki birkaç negatif haber yatırımcıları oldukça düşündürmüştü. O yüzden trendleri yakalamak için doğru şirketlere ve sektörlere odaklanmak yatırımcılar için oldukça önemli. Şunu da unutmamak gerek tabii, bu yılın tamamını neredeyse yapay zekâ teknolojileri tarafındaki gelişmelere tanık olarak geçirdik.

Nvidia (NVDA), yapay zekâ tarafındaki gelişmelerin açık ara ve en belirgin kazanan isimlerinden biri. Şirket hisseleri, bu yılki büyük yükselişinin üzerine analistlerin hâlâ cazip fiyatlandığını düşündüğü bir seviyede. 

Ancak analistler, yatırımcılar tarafından daha az tanınan ve önümüzdeki yıl Nvidia ile eşit derecede kazançlı çıkabilecek iki şirketi daha öne çıkarıyor: Super Micro Computer (SMCI) ve Vertiv Holdings (VRT). 

Şirketler Yapay Zekâ Teknolojilerini Benimseme Eğiliminde 

Wall Street analistlerinin kurumsal teknoloji alıcıları arasında yaptığı anketler, yapay zekâ altyapısı ve yapay zekâ projelerinin önümüzdeki üç yıl boyunca bütçe harcamalarında en büyük önceliğe sahip olduğunu gösteriyor. 

Bu yılın başlarında Piper Sandler, bilişim sektöründeki şirketlerin 75%’inin yapay zekâ projelerini test ettiğini veya direkt uyguladığını gösteren bir rapor yayınlamıştı. 

Coatue tarafından 600 şirket yöneticisinin katıldığı yakın tarihli bir ankete göre, katılımcıların 60%’ından fazlası yeni yapay zekâ ürünlerini benimsemeyi planladıklarını söyledi.

Nvidia CFO’su Colette Kress, basına verdiği bir demeçte kurumsal yapay zekâ teknolojilerinin benimsenmesinde yeni bir dalganın yakın zamanda başladığını söyledi. Kress ayrıca; şirketlerin, çalışan verimliliğini artırmak için özel verileri kullanarak kendi sektörleri için özelleştirilmiş yapay zekâ uygulamaları geliştirdiklerini de belirtti.

Nvidia, yapay zekâ pazarının en çok kazanan ismi olarak anılsa da analistlere göre yatırımcılar tarafında popüler olmayan 2 şirket de bu yapay zekâ yarışında öne çıkabilir. 

Bunlardan bir tanesi ise üst düzey yapay zekâ sunucularının bağımsız üreticisi Super Micro Computer. Şirketin gelirinin yarısından fazlası yapay zekâ teknolojilerinden geliyor. 

Barclays’e göre Tesla (TSLA) ve Meta Platforms (META) gibi büyük şirketler, çeşitli start-up’lar ve bulut bilişim tedarikçileri Super Micro’nun müşterileri arasında yer alıyor. Ayrıca şirketin Nvidia ile yakın ortaklığı da göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Özellikle tüm şirketlerin Nvidia’nın yapay zekâ işlemcilerine olan talebi bu seviyedeyken… 

Super Micro’nun CEO’su Charles Liang, müşterilerin şirketin yüksek performanslı özel ürünlerine ve yapay zekâ destekli sunucularına güvendiklerini söylüyor. Super Micro’nun yapay zekâ ürünleri, rakiplerine kıyasla daha hızlı ve basit oluşuyla öne çıkıyor. Liang, sunucularının “tak ve çalıştır” özelliğinin ve Super Micro sunucularının yeni AI çiplerinin rakiplerine kıyasla iki ile altı ay daha hızlı bir şekilde entegre edebileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Öne çıkan bir diğer şirket ise Vertiv Holdings. Vertiv, aşırı ısınma sorunu yaşayan yapay zekâ sunucularının ısısını kontrol altına alma alanında faaliyet gösteriyor. Vertiv CEO’su Giordano Albertazzi, geleneksel CPU odaklı sunuculardan GPU destekli yapay zekâ sunucularına geçişin uzun zaman alacağını fakat öngörülebilir gelecekte büyümeyi de hızlandıracağını söylüyor.

Peki, Gelecekte Yatırımcıları Neler Bekliyor? 

Tabii ki tüm bu detaylar, yapay zekâ alanındaki fırsatlar yatırımcıların da gözünden kaçmadı. Nvidia, Super Micro ve Vertiv’in hisseleri, pazarın yapay zekâ ile ilgili şirketlere duyduğu heyecan nedeniyle bu yıl neredeyse üç kat artış gösterdi.

Buna rağmen analistlere göre şirketlerin hisseleri agresif bir değerlemede işlem görmüyor.

Ayrıca bu şirketlerin yöneticileri, büyümenin yavaşlaması konusunda da endişeli görünmüyorlar. 

Super Micro’dan Liang, “Bu yapay zeka devrimi, 200 yıl önceki Sanayi Devrimi’nden daha büyük olabilir” diyor. 

Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketlerin yeni tekliflerine yönelik artan talebi gerekçe göstererek “kesinlikle” yanıtını veriyor.

Analistler de yöneticilerle hemfikir gibi görünüyor. Deutsche Bank analisti Nicole DeBlase, Vertiv’in 2025 yılına kadar gelirlerinin 20%’den fazla artacağını öngörüyor. 

Nvidia bugün, gelecek yılın kazanç tahminlerinin 24 katı seviyesinde işlem görüyor; fakat bu, kabaca tahmin edilen 75%’lik büyüme tahminiyle karşılaştırıldığında mütevazı bir rakam gibi görünüyor.

Super Micro ise 28%’lik gelir artışına karşılık, 2024 konsensüs kazançlarının yalnızca 15 katından işlem görüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons