Bültenler

Haftanın Kıvılcımları #1 – Yükselişler Devam Edecek Mi?

August 28, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Haftanın Kıvılcımları #1 – Yükselişler Devam Edecek Mi?

Gelecek haftaya yönelik beklentiler nasıl? Hisselerimi neler bekliyor? Haftaya hangi hisselere bakmalıyım? Aklını kurcalayan tüm soruların cevabı bu bültende!

Borsanın Geleceği ve Beklentiler

Son haftalarda borsalar yükselmeye çalışırken, Morgan Stanley araştırma biriminin yayınladığı rapora göre bu yükselişler umduğumuz gibi devam etmeyebilir. Bunun için 3 neden sunuyorlar:

#1 Tarihsel olarak ayı piyasalarında bu tip yükselişler hep görülmüş. Şu anda enerji toplayan bir boğa piyasasının içindeyiz gibi görünse de tarih aslında bize kıyının pek de yakın olmayabileceğini gösteriyor.

#2 Tahvil ve döviz piyasası faiz artırımlarının devam edeceğini fiyatlıyor. Yatırımcılar FED’in yakında faiz artırımlarını yavaşlatmasını bekliyor. Diğer yandan dolar endeksinin yeni zirveler görmesiyle döviz piyasası ve vadeli faiz oranlarındaki yükselişle de tahvil piyasası geleceğin pek de umulduğu gibi parlak olmayabileceğini söylüyor.

#3 Hisseler oldukça pahalı gözüküyor. Son zamanlardaki yükselişle borsanın ileriye dönük F/K oranının 18,7’ye çıkması, hisselerin tekrar şişmeye başladığını gösteriyor. Temel makro ekonomik göstergeler ise ABD ekonomisinin yavaşladığına işaret ediyor. Bu da şirketlerin kâr beklentilerinin düşmesine ve güncel hisse fiyatlarının kazançlarına oranla “pahalı” kalmasına sebep olabilir.

Zirvedeki Hisseler

Geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarak önlerindeki tüm dirençleri kıran hisseleri senin için listeledik. Hadi gel, bu hisselere ve yılbaşından bu yana ne kadar yükseldiklerine birlikte bakalım!

Haftanın Kıvılcımları #1 - Yükselişler Devam Edecek Mi?

Ekonomik Takvim

ABD Ağustos Ayı Tüketici Güveni: 30 Ağustos Salı, TSİ 17.00

Beklenti: 97,5

 • Nasıl Okunmalı? Yüksek tüketici güveni, mutlu tüketici demektir. Mutlu tüketici ise daha fazla alışveriş yapar, ekonomi canlanır. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap olabilir.

ABD Haziran Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam: 1 Eylül Perşembe, TSİ 15.15

Beklenti: 200 Bin

 • Nasıl Okunmalı? Devletin açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinden 2 gün önce yayınlanarak bu veriye yönelik bir beklenti oluşturur. Beklentilerin üzerinde gelmesi pozitif yorumlanabilir.

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Endeksi: 1 Eylül Perşembe, TSİ 17.00

Beklenti: 52,0

 • Nasıl Okunmalı? Ülkenin ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir.

Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir.

ABD Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam: 2 Eylül Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 285 Bin

 • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Bilançolar

Haftanın Kıvılcımları #1 - Yükselişler Devam Edecek Mi?

İki Hisse İçin Beklentiler

ChargePoint (CHPT), bir  elektrikli araç altyapı şirketidir. Şirket, 14 ülkede faaliyet gösteren bağımsız olarak sahip olunan elektrikli araç şarj istasyonlarının en büyük çevrimiçi ağını işletmektedir.

Beklentiler: ChargePoint salı günü çeyreklik kazanç raporunu paylaşacak. Mevcut çeyrek için ChargePoint’in 0,22 dolarlık hisse başına kâr yayınlaması bekleniyor.

 • ChargePoint için gelir beklentileri mevcut çeyrek için 101,94 milyon dolar. Bu beklenti yıldan yıla +81,7%’lik bir değişime işaret ediyor.

Broadcom (AVGO) çeşitli yarı iletken ve altyapı yazılım ürünleri tasarlar, geliştirir, üretir ve tedarik eder. 

Beklentiler: Broadcom perşembe günü gelir çeyreklik raporunu paylaşacak.

 • Mevcut çeyrek için Broadcom’un, bir önceki çeyreğe göre +38,2%’lik bir artışa işaret ederek, 9,56 dolarlık hisse başına kâr yayınlaması bekleniyor. 

 • Broadcom için gelir beklentileri mevcut çeyrek için 8,41 milyar dolar. Bu beklenti yıldan yıla +24%’lük bir değişime işaret ediyor.

 • Broadcom, rapor edilen bir önceki çeyrekte, yıldan yıla +22,6%’lık bir yükselişi temsil eden 8,1 milyar dolarlık gelir ve 9,07 dolar hisse başına kâr bildirmişti. 

 • Şirket, son dört çeyreğin her birinde analistlerin hisse başına kâr ve gelir tahminlerini geçti.

Duygulu Başlangıçlar

Yeni haftaya yatırımcılar korku ile giriyor…

Jackson Hole toplantısında gerçekleşen Powell konuşmasının ardından nötr bölgesindeki piyasa duyarlığı yeniden “KORKU” bölgesine geriledi.

Haftanın Kıvılcımları #1 - Yükselişler Devam Edecek Mi?
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir.Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Haftanın Kıvılcımları #1 - Yükselişler Devam Edecek Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı