Borsa Yorumları

Güvenli Liman Talebiyle Altın 1%’in Üzerinde Yükseldi

October 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güvenli Liman Talebiyle Altın 1%’in Üzerinde Yükseldi

Altın fiyatları, Orta Doğu’da artan gerilimlerin yatırımcıları bir kez daha güvenli liman varlıklara itmesiyle 1%’in üzerinde yükseldi. 

Spot altın TSİ 16.30’da 1.950 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 1,35% artışla 1.961 dolardan işlem gördü.

Güvenli Liman Talebiyle Altın 1%’in Üzerinde Yükseldi

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa “Savaş risklerinin büyüdüğünü gördük. Bu riskler FED’in önümüzdeki birkaç toplantıda faiz artırma ihtimalini de azaltıyor. Bu nedenle altın ve gümüşte güçlü toparlanma görüyoruz.” diyor.

De Casa, “Siyasi senaryolar kötüleşirse ya da merkez bankaları piyasaya güvercin bir sinyal verirse, altını 2.000 dolar seviyesinde görme şansımız var.” diye ekliyor.

Siyasi ve finansal belirsizlik dönemlerinde güvenli liman olarak görülen altın, Orta Doğu’daki çatışmaların alevlenmesinden bu yana 100 dolardan fazla yükseldi. Güçlü ABD ekonomik verilerinin daha uzun vadeli faiz oranları bahislerini artırmasına rağmen bu yükseliş, altın üzerinde baskı yaratma eğiliminde.

Yatırımcılar, ABD’li politika yapıcılardan gelen son güvercin yorumların ardından faiz oranlarına ilişkin ipuçları için FED Başkanı Jerome Powell’ın yarın yapacağı konuşmayı bekliyor.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar FED’in gelecek ayki politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini yaklaşık 90% olarak fiyatlıyor.

Güvenli Liman Talebiyle Altın 1%’in Üzerinde Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC