Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: OTKAR, MEKAG, EKOS, ALARK, CEOEM

Aralık 15, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: OTKAR, MEKAG, EKOS, ALARK, CEOEM

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Otokar (OTKAR), 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça, bakım ekipmanları ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan 136 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.
 • Meka Beton Santralleri (MEKAG), 100% payına sahip olduğu bağlı ortaklığı Meka İthalat İhracat Pazarlama ve Ticaret, yurt dışında yerleşik bir şirketle Kuzey Amerika pazarında Kırma Eleme Tesisi Satışı konusunda bayilik sözleşmesi imzaladı.
 • Ekos Teknoloji (EKOS), Cezayir’de trafo merkezi yapımı için 6,4 milyon avroluk sözleşme imzaladı.
 • Alen Alarko Enerji (ALARK), bağlı ortaklığı Alarko Tarım’ın tarım ve seracılık sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin satın alımına yönelik ön protokol imzaladığını açıkladı.
 • CEO Event Media (CEOEM), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 19 Aralık 2023 tarihinde düzenlenecek olan “Kinşasa Kongre ve Finans Merkezi Açılış Organizasyonu”na ilişkin olarak 680 bin dolarlık hizmet sözleşmesi imzaladı.
 • Ege Gübre Sanayi (EGGUB)’nin bedelsiz sermaye artırımına onay verildi.
 • Pegasus (PGSUS), 2024 yıl sonuna kadar teslime konu 17 adet Airbus A321neo uçağın finansmanının finansal kiralama yöntemiyle sağlanmasına karar verildiğini açıkladı.
 • RTA Laboratuvarları (RTALB), Thermo Fisher Scientific firması ile 1 yıllık Pharma grubuna satışı yapılacak ürünler için distribütörlük anlaşması imzaladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayımladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, kripto varlıkların finansal istikrar için risk oluşturduğunu belirterek, bunlara yönelik kuralların ve altyapının sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti. Kaynak
 • Arjantin Ekonomi Bakanı Luis Caputo’ya göre, ülkenin Devlet Başkanı Javier Milei, ekonominin toparlanmasını hedefleyen şok terapisinin ilk turunun bir parçası olarak para birimi pezonun keskin bir şekilde devalüe edilmesinden sonra dolara geçilmesini planlıyor. Kaynak
 • ABD’de, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, bu yıl ilk kez finansal hizmetlerde yapay zekânın kullanımını finansal sistemde ortaya çıkan bir kırılganlık olarak tanımladı. Kaynak

📈 Bu Hisseler 2024’te İddialı Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

🔎 Ekim ayının sonundan bu yana hisselerin büyük bir kısmı toparlanarak yükselişe geçerken bir dizi isim hâlâ çeşitli sorunlarla mücadele ediyor. Ancak konsensüse göre bu isimler kendilerini 2024’e hazırlıyor. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla.

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,11% artışla 7.821,97 puandan başladı.
 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin küresel ticaretten aldığı payın tarım, yakıtlar ve madencilikle imalat sektörlerinde tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığını bildirdi. Kaynak
 • Borsa İstanbul 2023 yılındaki 52 halka arzı ile dünyada halka arz sayısında ilk 11’inci, halka arz büyüklüğü bakımından ise 10’uncu borsa oldu. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin.

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • AKSEN, paylarının geri alınması kapsamında 81.109 adet payı 30,40 – 30,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • ALBRK, paylarının geri alınması kapsamında 750.000 adet payı 3,81 – 3,83 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • GMTAS, paylarının geri alınması kapsamında 115.309 adet payı 7,54 TL ortalama fiyattan geri aldı.
 • KRVGD, paylarının geri alınması kapsamında 230.000 adet payı 19,62 – 19,87 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 38.000 adet payı 128,30 – 133,00 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • SUWEN, paylarının geri alınması kapsamında 115.629 adet payı 16,50 – 16,75 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde beş kritik gelişme bulunuyor.

Türkiye – TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi / (TSİ) 10:00

ABD- Kasım Ayı İmalat Üretimi – Aylık / (TSİ) 17:15

ABD- Kasım Ayı Sanayi Üretimi – Yıllık / (TSİ) 17:15

ABD- Kasım Ayı Sanayi Üretimi – Aylık / (TSİ) 17:15

ABD – Kasım Ayı Kapasite Kullanım Oranı / (TSİ) 17:15

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 15 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.