Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ONCSM, TUPRS, MGROS, AVPGY, HTTBT

January 8, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ONCSM, TUPRS, MGROS, AVPGY, HTTBT

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Oncosem Onkolojik Sistemler (ONCSM), Batman İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan ihaleyi 2,03 milyon TL bedelle kazandı.
 • Tüpraş (TUPRS); İzmit Rafinerisinde bulunan Fuel Oil Dönüşüm tesisinde, periyodik bakım çalışması nedeniyle 1 Mart’tan itibaren 92 gün boyunca üretime ara vereceğini açıkladı. 
 • Migros (MGROS), aralık ayında 31 adet Migros, 17 adet Migros Jet, 2 adet Macrocenter, 23 adet Mion ve 1 adet toptan formatında mağaza olmak üzere toplamda 74 adet yeni mağaza açtığını açıkladı.
 • Avrupakent GYO (AVPGY), İstanbul Kartal’daki 16 bağımsız bölümün 300 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiğini açıkladı.
 • Hitit Bilgisayar Hizmetleri (HTTBT); Pakistan pazarında, kullanıcılarının seyahat acenteleri, kurumsal seyahat ve benzeri günlük faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla “Hitit PK Seyahat Acente Dağıtım Sistemleri A.Ş.” ünvanı ile şirketin kuruluş ve tescil sürecinin tamamlandığını açıkladı.
 • Dardanel Önantaş Gıda (DARDL), hisselerinin tamamı şirkete ait olacak 1 milyon TL kuruluş sermayeli “Dardanel Dış Ticaret” adlı şirket kurulmasına karar verdi.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayımladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • ABD tarım dışı istihdamının aralık ayında bir miktar daha yavaşladığı tahmin ediliyor. Hisse 
 • Petrol, Suudi Arabistan’ın tüm bölgeler için resmi satış fiyatlarını düşürmesinin ardından kötüleşen görünümün altını çizerek Kızıldeniz gerilimi ve Libya’daki arz kesintilerine ilişkin endişeleri geride bırakmasının ardından düştü. Kaynak
 • Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, Fed’in bilanço küçültme temposunu yavaşlatması gerektiğini ifade ederken, faiz artışı olasılığını da dışarıda bırakmaması gerektiğini söyledi. Kaynak
 • Küresel piyasalar, ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı haftaya karışık bir seyirle başladı. Kaynak

📈Bu Hisseler, İlk Çeyrek İçin Gelecek Vadediyor – Wells Fargo

🔎Borsalar yıla durgun bir başlangıç yapmış olsa da Wells Fargo’ya göre gelecek aylarda yatırımcısına kazanç sağlama fırsatı sunan ve gelecek vaadeden bazı isimler var. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla.

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,51% yükselişle 7.667,85 puandan başladı.
 • Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasıyla memur, memur emeklisi ve SSK ve Bağ- Kur emekli aylıkları da kesinleşmiş oldu. Buna göre memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayı için 49,25%’lik bir zam alırken, SSK ve Bağ- Kur emeklileri 37,57% zam alacaklar. Ancak memur emeklileri ile diğer emekliler arasında 12 puana yakın bir fark ortaya çıktı. Kaynak
 • Ticaret Bakanlığı, 2023 yılında otomotiv, emlak ve gıda sektörleri ile fahiş fiyat ve stokçuluk denetimleri kapsamında 18 bin 780 denetim gerçekleştirilerek, 602 milyon 225 bin 881 lira idari para cezası uygulandığını açıkladı. Kaynak
 • Otomotiv satışları geçen yıl 1 milyon 232 bin 635 adetle rekor kırdı. Otomotiv sektörünün yıllardır ümidi, söylemi olan milyon barajı da gerçekçi bir şekilde yıkılmış oldu. Sektörün 2024 yılı satış hedefi ise 850-900 bin. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin.

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • AGESA, paylarının geri alınması kapsamında 38.000 adet payı 53,45 – 54,10 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • CVKMD, paylarının geri alınması kapsamında 100.000 adet payı 394,87 TL ortalama fiyattan geri aldı.
 • INVES, paylarının geri alınması kapsamında 3.524 adet payı 274,50 – 295,00 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • LIDER, paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet payı 56,65 TL fiyattan geri aldı.
 • LKMNH, paylarının geri alınması kapsamında 19.100 adet payı 49,59 TL ortalama fiyattan geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 35.000 adet payı 139,10 – 142,60 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – Hazine Nakit Dengesi / TSİ (17.30)

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ONCSM, TUPRS, MGROS, AVPGY, HTTBT

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 8 Ocak 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.