ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Yeniden Kırmızı

June 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Yeniden Kırmızı

ABD hisse senedi endeksleri, tarım dışı istihdam verisinin beklentiden çok daha yüksek gerçekleşmesiyle yeniden kırmızıya döndü. 

ABD’de geçen ay 165 bin artış gösteren tarım dışı istihdam, bu ay 272 bin artış gösterek piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Öte yandan, geçtiğimiz günlerde açıklanan ve özel sektör istihdamı olarak takip edilen ADP tarım dışı istihdam da işgücü piyasasının zayıf görünümüne işaret etmiş ve Fed’in faiz indirimlerine beklenenden erken başlayabileceğine dair umutları yeniden gündeme getirerek risk iştahını yükseltmişti.

Güçlü gelen istihdam verisi sonrasında ABD hisse senedi endeks vadelilerinin negatife döndüğü ve ons altında satışların takip edildiği belirtilebilir.

Son aylarda ABD enflasyonunun soğuma göstermediği, ortalama saatlik kazançlar verisinden de izlenebiliyor. Buna göre geçen ay 0,2% artış gösteren ortalama saatlik kazançlar verisi bu ay 0,4% artış göstererek enflasyona dair endişeleri ayakta tutuyor.

Piyasa beklentisi Fed’in ilk faiz indirimine eylül toplantısında başlayacağı yönünde olsa da Citi ve JPMorgan analistleri, parasal gevşemenin temmuz toplantısında başlamasını bekliyor. Zayıf işgücü verilerine ek olarak AMB’nin de faiz indirimlerine başlaması Fed’i gevşeme hamlesinde cesaretlendirebilir.

Gelecek hafta gerçekleşecek FOMC toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmezken Fed Başkanı Powell’ın gelecek toplantılara ilişkin vereceği mesajlar yakından takip edilecek. ABD ekonomisinin güçlü kalmaya devam etmesi, Fed’in sıkı para politikasını sürdürmesinde etkili oluyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🧬 GERN – Geron 

💻 NVDA – Nvidia 

🚗 TSLA – Tesla

☀️ SPWR – SunPower 

💉 NVAX – Novavax

✈️ UAL – United Airlines 

📈 HOOD – Robinhood 

💾 MU – Micron Technology

🌐 META – Meta Platforms

Günün Hisseleri: Yeniden Kırmızı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq