ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Yatırımcı Hissiyatı Zayıfladı

Günün Hisseleri: Yatırımcı Hissiyatı Zayıfladı
Google News Icon Takip Et

ABD hisse senedi endeksleri, yatırımcı hissiyatının zayıflamasıyla güne hafif aşağıda başlangıç yapıyor. 

Yatırımcı hissiyatının zayıflamasında Nvidia (NVDA) gibi bir çip üreticisi olan Micron Technology’nin (MU) zayıf finansal sonuçlarının etkili olduğu söylenebilir. Zayıf gelecek beklentileri karşısında MU hisseleri 5% değer kaybetti.

Bilançosunu paylaşan bir diğer isim olan Levi’s (LEVI) hisseleri de zayıf bilanço karşısında 15% geriledi. 

Veri tarafında takviminde ise ABD’de yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisi odaktaydı. Buna göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte piyasanın 1,3% beklentisinin üstünde 1,4% büyüdü. 

ABD ekonomisinin geçen çeyrekte 3,4% büyüme kaydettiği göze alındığında mevcut verinin zayıf bir görünüme işaret ettiği söylenebilir. Yüksek faiz ortamının ekonomik aktiviteler ve büyüme üzerinde baskı oluşturduğu belirtilebilir.

ABD enflasyonunun henüz Fed’in beklediği seviyeye ulaşmaması hisse senedi piyasalarını da olumsuz etkiliyor. Fed yetkililerinin şahin açıklamalarıyla endekslerde sınırlı geri çekilmeler takip edilirken yatırımcılar yarın açıklanacak ve Fed’in de enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği çekirdek PCE verisini bekliyor.

Çekirdek PCE verisinin ve haftaya açıklanacak ABD enflasyon verisinin beklenti altında gerçekleşmesi piyasalara olumlu yansıyabilir.

Bugün ise piyasa kapanışından sonra canlı olarak yayınlanacak Biden-Trump münazarasının piyasada volatilite oluşturması beklenebilir. 

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💻 NVDA – Nvidia 

📈 VIGL – Vigil Neuroscience

💊 WBA – Walgreens Boots Alliance

💾 MU – Micron Technology

🚗 RIVN – Rivian Automotive

🧬 RXRX – Recursion Pharmaceuticals

💻 INTC – Intel 

🚀 TSLA – Tesla

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq