ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: İstihdam Verisi Kafa Karıştırdı

April 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: İstihdam Verisi Kafa Karıştırdı

Dün son bir yılın en kötü seansını geçiren ABD hisse senedi endeksleri, yatırımcıların istihdam verilerini değerlendirdiği güne yükselişle başlamaya hazırlanıyor. Dün ABD hisse senedi endeksleri, jeopolitik gerginlikler sebebiyle yükselen petrol fiyatlarının enflasyonu yukarı taşıyacağı endişeleri ve Fed yetkilisi Kashkari’nin yapışkan enflasyon ortamında faiz oranlarının düşürülüp düşürülmemesi gerektiğini sorguladığına dair açıklamalarıyla düştü.

Mart ayına ait tarım dışı istihdam verisi, 212 bin artış beklentisini aşarak 303 bin artış gösterdi ve ABD istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğine işaret etti. İşgücü piyasasının güçlü görünümü ABD ekonomisinin de güçlü kalması ve iç talebe bağlı olarak enflasyonun soğumasını engellemesinden dolayı Fed’in faiz indirimlerini ertelemesine neden olabilecek nitelikte.

Diğer yandan enflasyon göstergesi olarak takip edilen ortalama saatlik kazançlar verisinin beklentilere paralel gerçekleştiği ve işsizlik oranın 3,9%’dan 3,8%’e gerilediği takip ediliyor. Beklenti üstü tarım dışı istihdam verisi sonrasında FedWatch’a göre Fed’in haziran toplantısında faiz indirimlerine başlama ihtimali 56% seviyesine geriledi.

Veri sonrasında endekslerde volatilite yükselirken Hazine tahvili getirileri yükseldi. Yatırımcıların kafası ise şirket kârlılıklarını destekleyebilecek güçlü ABD ekonomisi ile Fed’in faiz oranlarını indirmeye başlamasında etkili olacak daha zayıf bir istihdam piyasası çelişkisiyle karışmış durumda. Gelecek hafta açıklanacak enflasyon verisinin önemi daha da artıyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🧬 CADL – Candel Therapeutics

🌱 TARA – Protara Therapeutics

🌊 SWAV – ShockWave Medical

💻 AMD – Advanced Micro Devices

🚗 TSLA – Tesla

💳 SOFI – SoFi Technologies

🔊 SOUN – SoundHound AI

🖥️ NVDA – Nvidia 

🌿 TLRY – Tilray Brands

💼 CTSH – Cognizant Technology Solutions 

Günün Hisseleri: İstihdam Verisi Kafa Karıştırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq