ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: İkinci Çeyreğe Pozitif Başlangıç

Günün Hisseleri: İkinci Çeyreğe Pozitif Başlangıç
Google News Icon Takip Et

ABD hisse senedi endeksleri kinci çeyreğin ilk işlem gününe hafif yükselişle başlıyor. Yatırımcılar, geçen hafta açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını değerlendiriyor. 

Cuma günü ABD borsaları işleme kapalıyken açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi yıllık enflasyonun beklentilere paralel şekilde 2,8% olduğunu gösterdi. Fed’in enflasyon göstergesi olarak yakından izlediği veri aylık bazda ise 0,3% yükseliş kaydetti. Enflasyondaki soğumanın Fed’in haziran toplantısında faiz indirimlerine başlayacağı beklentisini kuvvetlendirdiğini söylemek mümkün. Güncelde FedWatch’a göre haziranda faiz indirim beklentileri 60% seviyesinde bulunuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell da Cuma günü yaptığı konuşmasında ekonomik büyümenin hala güçlü olduğunu ve enflasyonun da 2% hedefinin üzerinde olduğu için politika yapıcıların faiz oranı kesintisini aceleye getirmelerine gerek olmadığını söyledi. Powell’ın açıklamaları piyasalarda hafif şahin algılandı.

Piyasalarda iştahın hâlâ yüksek olduğu izleniyor. S&P 500, 2019’dan bu yana en iyi ilk çeyrek performansını sergileyerek 10,2% getiri sağladı. Dow Jones 5,6% ve Nasdaq 9,1% yükseldi.

Yapay zekâ hisselerine yönelik devam eden güçlü beklentiler 2024’te piyasayı daha da yukarı taşımayı sürdürüyor. Bu yükselişte Fed’in haziranda faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentilerin de dahil olduğu söylenebilir. 

Wall Street bu hafta istihdam verilerine odaklanacak. Aynı zamanda mart ayına ait PMI verileri de ekonomik görünüme dair ipucu sunacak.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🔋VSTE – Vast Renewables

🚗 TSLA – Tesla

🧬 MESO – Mesoblast 

🧬 GUTS – Fractyl Health

⚡ BLDP – Ballard Power Systems 

🌿 TLRY – Tilray Brands

🔬 ALAB – Astera Labs

 🖥️ NVDA – Nvidia 

🎵 SOUN – SoundHound AI

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq