ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Enflasyonda Sürpriz Gerileme

Günün Hisseleri: Enflasyonda Sürpriz Gerileme
Google News Icon Takip Et

ABD hisse senedi endeksleri, enflasyon verisinin de etkisiyle yüksek momentumunu koruyor. Endeksler zirve seviyeleri test etmeye devam ediyor. 

Dün Fed Başkanı Powell’ın ılımlı ifadelerinin de desteğiyle S&P 500 tarihinde ilk defa 5.600 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Şimdi ise yatırımcılar 5.600 seviyesinin üzerindeki kapanışların kalıcı olup olmayacağını takip edecek. Hisse senedi endekslerinde olası kâr satışlarına karşı dikkatli olmak önemli. 

ABD’de haziran ayına ilişkin enflasyon 0,1% artış beklentisinin altında -0,1% olarak gerçekleşerek yıllık enflasyonun da 3,3%’ten 3%’e gerilemesinde etkili oldu. Yıllık bazda enflasyon gerilemesinin belirgin olarak gerçekleştiği belirtilebilir.

Çekirdek enflasyon incelendiğinde ise aylık 0,1%’lik artışın da 0,2% beklentisinin altında gerçekleştiği ve yıllık çekirdek enflasyonun 3,3%’e gerilediği takip ediliyor. Yılın başlarından bu yana yatay görünüm sergileyen enflasyonun son üç ayda soğuma göstermesi yatırımcı iştahını destekliyor.

Son olarak Fed Başkanı Powell’ın da enflasyondaki soğuma görünümünün bekledikleri gibi ilerlediğini ve Fed’in faiz indirimlerine geç başlamasının da ekonomik büyüme ile istihdam tarafında bozulmalara neden olabileceğini ifade etmesi piyasalarda güvercin algılanmıştı.

Enflasyondaki soğumanın teyit edilmesi ve enflasyonun 2% hedefine yaklaşmasıyla Fed’in eylül toplantısında 25 baz puan ile parasal gevşeme hamlesine başlama ihtimali CME FedWatch’ta 81,2% olarak görünüyor. 

Hisse tarafında ise yarın ABD’de bilanço sezonu bankalar öncülüğünde başlıyor. Yatırımcılar banka bilançolarında ekonomik görünüm ve kredi talebine ilişkin ipucu arayacak.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💻 NVDA – Nvidia

🔊 SOUN – SoundHound AI

✈️ AAL – American Airlines

🚗 TSLA – Tesla

🏦 SOFI – SoFi Technologies

💳 PYPL – PayPal

🧬 GILD – Gilead Sciences

🏠 OPEN – Opendoor Technologies

🚙 RIVN – Rivian Automotive

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq