ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Enflasyonda Soğuma İşaretleri Olumlu Yansıyor

Günün Hisseleri: Enflasyonda Soğuma İşaretleri Olumlu Yansıyor
Google News Icon Takip Et

ABD hisse senedi endeksleri, dün beklenti altı gelen TÜFE verisi sonrasında bugün de ÜFE verisinin beklenenden düşük gelmesiyle güne pozitif başlıyor. Dün, Fed’in dengeli mesajları sonrasında endekslerde yeni zirveler takip edilmişti.

ÜFE verisi piyasa beklentisinin altında 2,2% olarak açıklandı. Geçen ay 0,5% artış gösteren ÜFE’nin mayısta aylık bazda 0,2% azalış göstererek soğumaya işaret etmesi olumlu değerlendirilebilir.

Mayısta enflasyonun yavaşlama göstermesine rağmen yılbaşından bu yana enflasyon verilerinde istenen soğumanın gerçekleşmemesi, Fed’in faiz indirim beklentilerin değişikliğe neden oldu.

Dün gerçekleşen FOMC toplantısı sonrasında Fed yetkilileri, yıl içinde 3 kez olan faiz indirim beklentilerini 1’e indirdi. Fed Başkanı Powell ise enflasyonun düşüş trendi içinde olduğundan emin olmak için daha fazla veri görülmesi gerektiğini yineledi.

Powell’ın dengeli mesajları sonrasında FedWatch’ta ilk faiz indiriminin eylül toplantısında gerçekleşmesi 58% ihtimalle fiyatlanıyor.

Hisse tarafında ise çip üreticisi Broadcom (AVGO) hisseleri, şirketin rakibi Nvidia (NVDA) gibi 10’a 1 hisse bölünmesi açıklamasıyla 10%’un üstünde yükseliş sergiliyor. 

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💻 NVDA – Nvidia 

🚗 TSLA – Tesla

💾 MRVL – Marvell Technology

🍏 AAPL – Apple

🌐 BITF – Bitfarms

🖥️ AMD – Advanced Micro Devices

🥤 MNST – Monster Beverage 

💳 SOFI – SoFi Technologies

💻 INTC – Intel 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq