ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Endekslere Salesforce Darbesi

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Endekslere Salesforce Darbesi

ABD hisse senedi endeksleri, Salesforce’un 18 yılın ardından ilk defa Wall Street beklentilerini karşılayamaması ve zayıf rehberlik sunmasının etkisiyle güne aşağıda başladı.

Salesforce (CRM) hisseleri şirketin gelir beklentilerini karşılayamaması karşında 18%’den fazla değer kaybetti. Salesforce finansallarına ilişkin daha detaylı bir okuma için “Salesforce, 18 Yıldan Sonra İlk Kez Beklentileri Kaçırdı” başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.

Bilanço açıklayan bir diğer isim Foot Locker (FL) hisseleri ise beklenti üstü bilançosu sayesinde 28%’in üstünde yükseldi.

Yaklaşık beş haftadır üst üste yükselen S&P 500 ve Nasdaq, bu hafta yükseliş serisini sonlandıracak gibi görünüyor. Endekslerin bu hafta hafif gerilemesi kâr realizasyonu olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, dün uzun zaman ardından ilk kez 4,6%’yı aştı. Yüksek tahvil getirileri, hisse yatırımcılarının iştahını olumsuz etkileyerek yatırımların tahvillere kaymasına neden olabilir.

Veri tarafına bakıldığında bugün ilk okuması açıklanan ABD GSYH verisi, piyasanın 1,6% beklentisinin altında 1,3% açıklanarak büyümenin beklenenden de fazla yavaşladığına işaret etti. Şimdi ise yatırımcılar yarın açıklanacak çekirdek PCE verisini bekliyor. Bu veri, Fed’in enflasyon göstergesi olarak ölçüt alındığından, endeks görünümü üzerinde belirleyici olabilir.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🔬 ONMD – OnMed

🚖 GRAB – Grab Holdings

🛰️ ASTS – AST SpaceMobile

🚗 TSLA – Tesla

🧠 IQ – iQIYI

📺 CMCSA – Comcast 

🖥️ NVDA – Nvidia

🔍 GOOG – Alphabet

🔧 AMD – Advanced Micro Devices

✈️ AAL – American Airlines

Günün Hisseleri: Endekslere Salesforce Darbesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq