Borsa Haberleri

Salesforce, 18 Yıldan Sonra İlk Kez Beklentileri Kaçırdı

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Salesforce, 18 Yıldan Sonra İlk Kez Beklentileri Kaçırdı

ABD’li bulut devi Salesforce (CRM), 2006’dan bu yana ilk kez Wall Street tahminlerinin altında bir gelir açıkladı. 

Şirketin 2025 mali ilk çeyrek için açıkladığı 9,13 milyar dolarlık geliri, yıllık bazda 11% artış gösterse de analistlerin 9,17 milyar dolarlık beklentisini karşılayamadı. 

Şirketin 2,44 dolar seviyesindeki düzeltilmiş hisse başına kârı ise 2,38 dolarlık konsensüsün üzerinde geldi. Ayrıca Salesforce’un net kârı da bir önceki yılın aynı dönemindeki 199 milyon dolardan 1,53 milyar dolara yükseldi. 

Salesforce’un beş ürün alanı da büyümeye katkıda bulundu. Ancak profesyonel Hizmetleh ve diğer kategorisinden elde edilen gelir, 548 milyon dolarla yıllık bazda 9% düşüş gösterdi ve 572,9 milyon dolarlık konsensüsün altında kaldı.

Şirket CFO’su Amy Weaver da mevcut mali yıl boyunca profesyonel hizmetler işinde anlaşma sıkıştırması ve yavaşlayan projeler beklediğini söyledi.

Çeyrek boyunca Salesforce, Einstein Copilot asistan satış ve müşteri hizmetleri temsilcilerini satmaya başladı. Şirket ayrıca tüm ücretli Slack müşterilerinin konuşma özetleri ve günlük özetler gibi yapay zekâ özelliklerine erişim kazandığını söyledi.

Salesforce, içinde bulunduğumuz çeyrek için ise 9,2 milyar ile 9,25 milyar dolar gelirle 2,34 ila 2,36 dolar aralığında düzeltilmiş hisse başına kâr öngördü. Analistler, 9,37 milyar dolar gelir üzerinden 2,40 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr tahmini bekliyorlardı.

Öte yandan şirket, 2025 mali yılı için tahminini yükseltti. Şirket, üç ay önce 9,68 ile 9,76 dolar olan hisse başına düzeltilmiş kârın şimdi 9,86 ile 9,94 dolar olmasını bekliyor. Ancak şirketin gelir beklentisi ise 37,7 milyar ile 38 milyar dolar aralığında sabit kaldı. Analistler, hisse başına kârdakazançta 9,76 dolar ve gelirde 38,08 milyar dolar bekliyorlardı. 

Salesforce, 18 Yıldan Sonra İlk Kez Beklentileri Kaçırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Salesforce