ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Endeksler Rekora Koşuyor

Günün Hisseleri: Endeksler Rekora Koşuyor
Google News Icon Takip Et

ABD hisse senedi endeksleri, bu akşam açıklanacak Fed kararı öncesinde beklenti altı gelen enflasyon verisinin coşkusunu yaşıyor.

Buna göre ABD’de mayıs ayına ilişkin aylık enflasyon değişiklik göstermeyerek 0% açıklandı ve yıllık enflasyon da 3,4%’ten 3,3%’e gerilemiş oldu. 

Çekirdek enflasyon ise 3,6%’dan 3,4%’e gerileyerek Fed’in 2% hedefine bir adım daha yaklaştı.

Veri sonrası risk iştahı desteklenirken hisse senedi endekslerinden rekor üstüne rekor seviyeler takip edilmeye devam ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi de enflasyon endişelerinin azalmasıyla 4,3%’ün altına geriledi. 

Bu akşam 21.00’de açıklanacak Fed faiz kararı sonrasında Fed Başkanı Powell’ın 21.30’da vereceği mesajlar önemli olacak. Powell’ın enflasyon görünümüne ek olarak yavaşlayan ekonomik büyüme ve sıkı kalmaya devam eden istihdam piyasalarına ilişkin değerlendirme yapması da öngörülebilir.

Bugün açıklanan enflasyon verisi, Fed’in para politikasını gösteren noktasal grafikte kaç indirimin yer alacağına dair beklentilerde değişikliğe neden olabilir. Ayrıca, Fed yetkililerinin ilk çeyrekte beklenti üstü gelen verileri yansıtarak 2024 enflasyon tahminlerini artırması muhtemel.

Nvidia (NVDA) ve Broadcom (AVGO) gibi teknoloji hisseleri soğuyan enflasyon verisi sonrasında yükseliş gösterdi.

Oracle (ORCL) hisseleri ise şirketin Google (GOOGL) ve OpenAI ile yeni bir bulut anlaşması açıkladığı haberi sonrasında 9% değer kazandı.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💻 NVDA – Nvidia 

🥤 MNST – Monster Beverage 

🍏 AAPL – Apple 

🚗 TSLA – Tesla

💳 SOFI – SoFi Technologies

🏡 OPEN – Opendoor 

✈️ AAL – American Airlines 

💼 ARCC – Ares Capital 

📺 PARA – Paramount 

🌐 GOOGL – Alphabet

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq