Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (6 Haziran)

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (6 Haziran)

6 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,39% artışla 10.391,45 puandan başladı.
  • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik, doğal gaz ve petrol piyasalarında 18 şirkete lisans verdi. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa ve kripto paralarda vergi tartışmalarına son noktayı koydu. Şimşek, kazanca dayalı gelir vergisi öngörmediklerini belirterek, “Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde” dedi. (Kaynak)
  • Temiz enerji teknolojilerine yapılan yatırımların bu yıl 2 trilyon dolara ulaşarak fosil yakıt yatırımlarının yaklaşık iki katına çıkacağı öngörülüyor. (Kaynak)
  • Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan Avrupa Mutabakatı ile, sıfır kilometre modellerde güvenlik tedbirleri ve teknolojileri olmayan araçlar artık ülkemizde satılamayacak. Dolayısıyla markalar ellerindeki stokları eritmek için Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarını kampanyalarla geçirecek. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, Fed’in bu yıl faiz indirimine başlayacağına ilişkin fiyatlamaların güçlenmesi ve Nvidia’nın performansıyla pozitif bir seyir izlenirken bugün ECB’nin faiz kararı ile Başkan Lagarde’ın açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşti.
  • California merkezli çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değeri ilk kez 3 trilyon doları geçti. Nvidia, 3,011 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.
  • Almanya’da Nisan ayında fabrika siparişleri beklentilerin aksine düşüş kaydetti. (Kaynak)
  • Goldman Sachs stratejistlerine göre Temmuz ayının başlarında Wall Street’te başlayan yaz rallisi devam edecek. (Kaynak)
  • UBS stratejistleri, gümüşün yakın vadede altından daha iyi performans göstereceği beklentisiyle gümüş fiyatı tahminlerini yükseltti. Banka, gümüş için 2024 yılsonu fiyat hedefini 20% artırarak 36 dolara çıkarırken, ortalama fiyat için beklentisini de 14% artışla 30,5 dolar seviyesine yükseltti. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

EUR – Haziran Ayı Faiz Oranı Kararı / TSİ (15.15)

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları / TSİ (15.30)

EUR – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Basın Açıklaması  / TSİ (15.45)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (6 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı