Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (5 Haziran)

June 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (5 Haziran)

5 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,37% artışla 10.403,23 puandan başladı.
  • Reuters’a bilgi veren bir ekonomi yetkilisine göre, hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmalar nihai noktaya geldi. (Kaynak)
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin devreye alındığını bildirdi. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dahilinde kullanılabilecek. (Kaynak)
  • Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, sıkı para politikasının talebi dengeleyeceğini söyledi. Karahan, “Enflasyonu belirlediğimiz ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi. (Kaynak)
  • Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, bu sene buğdayda hasadın verimli olmasını beklediklerini belirterek, “Bu sezon un ihracatımızın 4 milyon ton bandını zorlamasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD’de iş gücü piyasasının soğuduğu şeklinde yorumlanan sinyallere karşın karışık bir seyir izlenirken, bugün ADP özel sektör istihdamı verıileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Fransa merkezli nükleer enerji şirketi ORANO’nun Nijer’deki varlıklarını satın almak için Niamey’deki askeri yönetimle iletişime geçtiklerine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. (Kaynak)
  • Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, halihazırda yürütülen tüm fonlara ek olarak Türkiye’ye 18 milyar dolarlık finansman geleceğini bildirdi. (Kaynak)
  • BlackRock, Citadel Securities New York Borsası ve Nasdaq’a alternatif olmak isteyen Teksas Borsası’nı destekliyorlar. (Kaynak)
  • Almanya Münih merkezli Avrupa’nın üçüncü büyük tur operatörü FTI, iflas başvurusunda bulundu.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan 4 gelişme bulunuyor.

ABD – Mayıs Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği / TSİ (15.15)

ABD – Mayıs Ayı Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi / TSİ (16.45)

ABD – Mayıs Ayı ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi / TSİ (17.00)

ABD – Ham Petrol Stokları / TSİ (17.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (5 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı