Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (4 Haziran)

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (4 Haziran)

4 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,19% artışla 10.576,56 puandan başladı.
  • Azerbaycan ile Türkiye arasında 2024 sonunda sona erecek doğal gaz tedarik anlaşması 2030 sonuna kadar uzatıldı. (Kaynak)
  • Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedi yatırımcı sayısı 8 milyonun üzerinde istikrar kazanırken, fon yatırımcı sayısındaki yukarı yönlü ivme Mayıs ayında da devam etti. (Kaynak)
  • Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Nisan ayının ardından Mayıs ayında da daraldı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre Mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 10,1% düştü. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika alanını genişleten ve ülke ekonomisinin yavaşladığına işaret eden verilerin ardından karışık bir seyir izlenirken, bugün de yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında kalmaya devam ediyor.
  • Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 2030’a kadar 3 katına çıkarma hedefine ulaşılabilmesi için hükümetlerin vaatlerini hızla eylem planına dönüştürmesi gerektiği belirtildi. (Kaynak)
  • Morgan Stanley’e göre, ABD başkanlık seçimlerine yönelik belirsizlik, bu yılın popüler bazı yatırım stratejilerini tehlikeye atabilir. (Kaynak)
  • Almanya Münih merkezli Avrupa’nın üçüncü büyük tur operatörü FTI, iflas başvurusunda bulundu.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD – Nisan Ayı İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı / TSİ (17.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (4 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı