Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (31 Mayıs)

May 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (31 Mayıs)

31 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,36% artışla 10.519,1 puandan başladı.
  • Türkiye’nin ham çelik üretimi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 4,4% artışla 2,8 milyon tona yükseldi. (Kaynak)
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yılın ilk 4 ayında dış ticaret açığının, ihracattaki artış ve ithalattaki düşüşün etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre kıyasla 30,55 azaldığını bildirdi. (Kaynak)
  • Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren sermaye piyasası kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, bugün gözler ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine çevrildi.
  • Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını ne kadar düşüreceğine ilişkin beklentilerini azaltmaya başladı. (Kaynak)
  • Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), ortodoks politikaların sürdürülmesi halinde Türkiye’ye yurt dışındaki yerleşik kişilerin net sermaye girişlerinin 2025’te artmasının beklendiğini bildirdi. (Kaynak)
  • Rus hükümeti, ülkedeki şirket ve yüksek gelirli çalışanlara yönelik vergi yükümlülüklerinin kademeli şekilde artırılmasını onayladı.(Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

Türkiye – 1Ç24 Gayri safi yurtiçi hasıla – Çeyreklik / TSİ (10.00)
ABD – PCE Verileri / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (31 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı