Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (30 Mayıs)

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (30 Mayıs)

30 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,26% artışla 10.506,79 puandan başladı.
  • Ekonomik güven endeksi, mayısta aylık bazda 0,8% azalarak 98,2 oldu. (Kaynak)
  • TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı Nisan ayında açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 12,9% artarak 8 milyar 739 milyon dolardan, 9 milyar 863 milyon dolara yükseldi. Veri aylık bazda dokuz ayın en yüksek dış ticaret açığı olarak kaydedildi. (Kaynak)
  • Bakan Yumaklı, sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu kaliteli ham maddenin, fiyat dalgalanmalarından korunarak temin edilmesinin yolunun sözleşmeli üretimden geçtiğini belirterek, sanayicilere “sözleşmeli üretime destek” çağrısı yaptı. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, bugün ABD’de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunda, fiyat artışının yakın vadede ılımlı bir hızda devam etmesinin beklendiği belirtildi. (Kaynak)
  • JPMorgan CEO’su Jamie Dimon banka dışı, çoğunlukla halka kapalı varlık yönetim ve özel sermaye şirketlerinin oyuncu olduğu özel kredi sektöründe sorunların ortaya çıkmasını beklediğini belirtti.(Kaynak)
  • ABD’de borçlanma maliyeti yüksek seyrini korurken Fed üyeleri bu maliyette yakın zamanda bir düşüş sinyali vermekten kaçınmaya devam ediyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

Türkiye – Para Politikası Kurulu (PPK) Özeti / TSİ (14.00)

ABD – 1Ç24 Öncü GSYH – Çeyreklik / TSİ (15.30)

ABD – İşsizik Başvuruları / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (30 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı