Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (3 Haziran)

June 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (3 Haziran)

3 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,41% artışla 10.443,16 puandan başladı.
  • Enflasyon, mayıs ayında 3,37% oranında artış gösterirken, yıllık enflasyon 75,45% olarak hesaplandı. Böylelikle, enflasyonda beklenen zirve seviyeye ulaşılmış oldu.
  • Türkiye’de “bilgi ve iletişim” sektöründe ücretli çalışan sayısı mart itibarıyla yaklaşık 290 bin 911’e ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. (Kaynak)
  • İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre Mayıs ayında perakende fiyatlar bir önceki yılın aynı dönemine göre 82,2% arttı. Böylelikle yıllık enflasyonda Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviye kaydedildi. (Kaynak)
  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, mayıs ayını 3,53% artışla 10.400,48 puandan tamamlarken, yılbaşından bu yana 39,23% değer kazanarak dünyada öne çıkan endeksleri geride bıraktı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ECB’nin faiz kararının yanı sıra ABD’de açıklanacak istihdam raporu verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceği haftaya pozitif bir seyirle başlarken, bugün yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi.
  • Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) sıkılaştırma döngüsünü tamamlamasının ardından ilk faiz indirimini bu hafta perşembe günkü toplantısında gerçekleştirmesi bekleniyor. (Kaynak)
  • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari faiz oranlarının ‘uzun’ bir süre daha sabit kalması gerektiğini söyledi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan dört gelişme bulunuyor.

Türkiye – Mayıs Ayı TÜFE / TSİ (10.00)

Türkiye – Mayıs Ayı İmalat PMI / TSİ (10.00)

ABD – Mayıs Ayı Üretim PMI / TSİ (16.45)

ABD – Mayıs Ayı ISM İmalat PMI / TSİ (17.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (3 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı