Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (29 Mayıs)

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (29 Mayıs)

29 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,15% artışla 10.693,02 puandan başladı.
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin en fazla yenilenebilir enerji kurulu gücüne sahip ülkeler sıralamasında 11’inci sıraya yükseldiğini bildirdi. (Kaynak)
  • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), karayolları trafik kanunu kapsamındaki araç muayene hizmetinin özelleştirme kapsam ve programına alındığını duyurdu. (Kaynak)
  • Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD’de enflasyona ilişkin endişelerin ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliği beslemesiyle karışık bir seyir izlenirken, bugün gözler Fed’in Bej Kitap raporuna çevrildi.
  • Kübalı bağımsız girişimcilerin desteklenmesi amacıyla ABD’de banka hesapları açmalarına ve uzaktan kullanmalarına izin verildi. (Kaynak)
  • Google Chromebook Plus serisi cihazlar için yazma asistanı, gelişmiş fotoğraf düzenleyici, duvar kağıdı oluşturucu ve Google’ın Gemini sohbet robotuna kolay erişim gibi yeni yapay zeka destekli özelliklerini duyurdu. Arama devi, Haritalar’a yapay zeka Gemini destekli özellikler getirdi. Şirket, kolay erişim için artık Gemini simgesini Chromebook’ların uygulama kısmına yerleştiriyor. (Kaynak)
  • IMF tarafından, orta vadede Almanya’nın artan harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğunu ve artan harcama ihtiyaçlarını karşılamak için yetkililerin “borç frenini” ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerektiği bildirildi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD – FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması / TSİ (20.45)
ABD – Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları / TSİ (23.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (29 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı