Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (28 Mayıs)

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (28 Mayıs)

28 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,20% artışla 10.678,75 puandan başladı.
  • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İstanbul Bebek’te bulunan Koza-İpek Holding’e ait yalıyı satışa çıkardı. (Kaynak)
  • İstanbul Havalimanı, 13-19 Mayıs’ı kapsayan dönemde, günlük ortalama 1434 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı olarak belirlendi. (Kaynak)
  • Merkez Bankası’nın rezerv birikimi sürüyor. Öncü verilere göre swap hariç net rezervler geçen hafta 9 milyar artış gösterdi ve -6 milyar dolara geldi. Böylece swap hariç net rezervler, dört yıl sonra ilk kez artı bölgeye yaklaştı. Toplam rezervler 142 milyar doları aştı. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişlerinin öngördüklerinden de yüksek olduğunu söyledi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine başlayacağına yönelik iyimserliğin korunmasıyla pozitif bir seyir izliyor.
  • Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Isabel Schnabel parasal genişlemenin finansal piyasalarda çalkantı yaşanan dönemlerde güçlü bir araç olduğunu ancak bu dönemlerin dışında Merkez Bankalarının bu genişlemenin maliyetlerini dikkatlice değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. (Kaynak)
  • Japonya Merkez Bankası’nın faiz artışı yapması ülkenin para birimine karşı carry iştahını ortadan kaldırmadı. (Kaynak)
  • Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için 1 milyar euroluk destek taahhüdünde bulundu. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD – Conference Board (CB) Tüketici Güveni (May) / TSİ (17.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (28 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı