Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (27 Mayıs)

May 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (27 Mayıs)

27 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,23% artışla 10.701,24 puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak.” dedi. (Kaynak)
  • HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, “Biz, Afrika’nın geleceğin parlayan ekonomisi olacağını, bizim için iş fırsatlarının, kültürel ve ekonomik işbirliğinin önünün açık olduğunu düşünüyoruz.” dedi. (Kaynak)
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayına ilişkin reel kesim güven endeksi sonuçlarına göre, mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 105,4 seviyesinde gerçekleşti. (Kaynak)
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail’le ticaretin durdurulması kararına ilişkin konuştu. Bakan Bolat, “Türkiye’nin yaktığı bu işaret fişeği dünyada bir ilk oldu. Ardından Belçika, İspanya, İrlanda, Norveç gibi ülkeler de Filistin Devleti’ni tanıma kararı aldı. Türkiye olarak hem insani hem vicdani bir hareketin öncüsü olduk.” dedi. (Kaynak)
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Marin Yatırım Bankası AŞ, Aytemiz Yatırım Bankası AŞ ve Adil Katılım Bankası AŞ’ye faaliyet izni verdi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen enflasyon beklentilerindeki gevşemenin etkisiyle haftaya pozitif bir seyirle başlarken, ABD’de büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Elon Musk’ın yapay zeka girişimi xAI finansman turunda 6 milyar dolar topladı. (Kaynak)
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya ile iş yapmanın Avrupa bankalarını çok fazla riskle karşı karşıya bıraktığını söyledi. (Kaynak)
  • Ünlü yatırımcı Bill Gross, Trump’ın tahvil piyasaları için Biden’dan daha kötü olacağını söyledi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – Mayıs Ayı Kapasite Kullanım Oranı / TSİ (10.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (27 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı