Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (24 Mayıs)

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (24 Mayıs)

24 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,09% düşüşle 10.784,20 puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının 10%’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecek.” ifadesini kullandı. (Kaynak)
  • ABD’nin büyük bankalarından Citi’nin raporunda, Türk piyasalarının rönesansın eşiğinde olduğu belirtildi. (Kaynak)
  • TCMB Başkanı Fatih Karahan Arap Bankacılık Zirvesi’nde “TL’nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz” dedi. Karahan enflasyon beklentileri düşene kadar sıkı para politikasının korunması gerektiğini belirterek sıkı politikadan ana faydalanıcı sektörün bankacılık olduğunu söyledi. (Kaynak)
  • Fahiş fiyat artışları ve stokçulukla mücadeleye ilişkin kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 23 maddelik yasayla, fahiş fiyat artışı cezası 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk cezası 1 milyon liradan 12 milyon liraya yükselecek. En az 3 defa stokçuluk yapan işyerine 6 gün kapatma cezası verilecek. Yasayla, kapalı pazar yerlerinde pazar yerlerindeki tezgahların aracılar yoluyla kiralanması da yasaklanacak. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, Fed’in ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerin kasım ayına ötelenmesiyle risk algısını artırdığı görülürken, bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Wall Street hisse alım-satımlarında işlemlerin gerçekleşmesinin ardından sahip olunan paranın hesaba geçtiği süreyi kısaltmaya hazırlanıyor. (Kaynak)
  • ABD piyasa düzenleyicisi, spot Ethereum yatırım fonlarına yeşil ışık yaktı. SEC, Ethereum ETF’i için tüm şirket başvuruları onayladı. Onay kararının ardından Ethereum, 3 bin 900 doların üzerini test etti. (Kaynak)
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), eski adı Twitter olan X platformu için uygulamaya konulan reklam yasağının kaldırıldığını duyurdu. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – Turizm İstatistikleri / TSİ (11.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (24 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı