Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (23 Mayıs)

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (23 Mayıs)

23 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,29% artışla 10.868,11 puandan başladı.
  • Reklam Kurulu, yılın ilk 5 ayında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalar nedeniyle işletmelere 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. (Kaynak)
  • TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin bugünkü görüşmelerinde, 5 maddesi daha kabul edildi. (Kaynak)
  • Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Arap Bankacılık Zirvesi’nde “Türkiye henüz küresel dezenflasyon rüzgarına kapılmadı” dedi. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kaçağı ile mücadelesini hızlandırdı. Yeni dönemde IBAN’la ödeme isteyen ve fatura kesmeyenler sosyal medya ile mesajlaşma uygulamaları üzerinden şikayet edilecek. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, Fed’in politika faizinin beklenenden daha uzun bir süre yüksek seviyelerde kalabileceğine işaret etmesinin ardından karışık bir seyir izlerken, bugün yurt içinde gözler TCMB’nin faiz kararına çevrildi.
  • İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in, İsrail ile Filistin bankaları arasındaki işbirliğini uzatmama kararının ardından Filistin bankacılık sektörü yeniden “olağan üstü hal” durumuna girdi. (Kaynak)
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel enflasyon oranlarının düştüğünü ancak hizmet sektörü fiyatlarındaki inatçı artışın bu düşüşleri aksattığını belirtti. (Kaynak)
  • Goldman Sachs CEO’su David Solomon Fed’in bu yıl faiz indirimine gitme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. (Kaynak)
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, faiz indirim sinyali verdi. Lagarde enflasyonun kontrol altında olduğunu dile getirdi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

Türkiye – TCMB Faiz Kararı / TSİ (14.00)
ABD – İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (15.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (23 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı