Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (22 Mayıs)

May 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (22 Mayıs)

22 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,32% artışla 10.930,39 puandan başladı.
  • Ticaret Bakanlığı, sahte yetkili servislere denetimler ve Reklam Kurulu incelemeleri sonucu iki yılda 15 milyon lira ceza uygulandığını duyurdu. (Kaynak)
  • TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor. Görüşmelerde teklifin 7 maddesi daha kabul edildi. (Kaynak)
  • Hastanelerde yeni dönem başlıyor. Uzaktan muayene masrafları artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Doktorlar gerekli gördüğü takdirde rapor ve reçete yazabilecek. (Kaynak)
  • Bakan Bolat, Çekya ile Türkiye arasındaki işbirliği fırsatlarına değinerek “Yeşil ve dijital dönüşüm ve yeni üretim modelleri bağlamında otomotiv ve savunma endüstrisi ile enerji ve hava yolu sektörü gibi alanlarda önemli potansiyel görüyoruz” dedi (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, bugün yoğun veri gündeminin yanı sıra yapay zeka teknolojisi alanında öne çıkan şirketlerin başında gelen Nvidia’nın açıklaması beklenen finansal sonuçları yatırımcıların odağına yerleşti.
  • ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin yaz sezonunda fiyatları düşürmek amacıyla Kuzeydoğu’daki rezervlerden 1 milyon varil benzini satışa sunacağı bildirildi. (Kaynak)
  • ABD Merkez Bankası, yüksek fiyatların en önemli finansal endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirterek, 2023’te yetişkinlerin 65%’inin önceki yıla kıyasla fiyatlardaki değişikliklerin mali durumlarını kötüleştirdiğini söylediğini bildirdi. (Kaynak)
  • İngiltere’de Nisan ayında tüketici fiyatları hizmet grubundaki katılık dolayısıyla piyasa beklentilerden daha yavaş gerileme kaydetti. (Kaynak)
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, tüketici fiyatlarındaki hızlı artışın artık büyük ölçüde kontrol altına alınmasıyla gelecek ay faiz indiriminin muhtemel olduğunu belirtti. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD – FOMC Toplantı Tutanakları  / TSİ (21.45)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (22 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı