Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (21 Mayıs)

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (21 Mayıs)

21 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,26% artışla 10.767,34 puandan başladı.
  • Emeklilere kamu sosyal tesislerinde 15% indirime imkan tanıyan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. (Kaynak)
  • Bank of America yıl sonunda dolar/TL’nin 38 seviyesinde olmasını bekliyor. (Kaynak)
  • Hastanelerde yeni dönem başlıyor. Uzaktan muayene masrafları artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Doktorlar gerekli gördüğü takdirde rapor ve reçete yazabilecek. (Kaynak)
  • Barclays Türk bankalarının tahvilleriyle ilgili tavsiyesini ‘ağırlık artır’a çıkardı. (Kaynak)
  • Türkiye şeker sektöründe 2024-2025 pazarlama yılı için kotalar belirlenirken A kotasında miktar 2 milyon 910 bin ton oldu. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, Fed yetkililerinin “temkinli” sözle yönlendirmelerinin ardından karışık bir seyir izlerken, bugün de devam etmesi beklenen banka açıklamalarının yanı sıra ECB Başkanı Lagarde’ın yapacağı konuşma yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Japonya’da en büyük üç finans şirketinin 2023 mali yılı toplam net karının şimdiye kadarki en yüksek yıllık seviyesine ulaştığı bildirildi. (Kaynak)
  • Fed’in şahin-güvercin skalasında orta sıralarda yer alan yetkililerinden Loretta Mester daha önce bu yıl için öngördüğü üç faiz indiriminin son durumda fazla olabileceğine işaret ederken, San Francisco Fed Başkanı Daly faizlerde bir ayarlama yapmak için bir aciliyet olmadığını söyledi. (Kaynak)
  • İngiltere’nin otonom araç mevzuatı yasalaşarak 2026 yılına kadar ilk sürücüsüz otomobillerin önünü açıyor. Hükümet, tamamen otonom araçların iki yıl içinde İngiltere yollarında olabileceğini söylüyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi Birleşik Krallık da uzun yıllardan beri sürücüsüz araçların kamuya açık yollarda kullanılmasına izin veriyor, ancak yeni teknolojileri denemek için izin isteyen şirketlere katı kurallar uygulanıyor. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD – Fed Başkan Yardımcısı Barr’ın Konuşması / TSİ (18.45)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (21 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı