Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (20 Mayıs)

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (20 Mayıs)

20 Mayıs 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,16% artışla 10.660,80 puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, tasarruf tedbirleri kapsamında taşra teşkilatlarında yeniden yapılandırma çalışmalarına başladı. Bakan Mehmet Şimşek, İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere toplam 300 malmüdürlüğünün kapatılacağını duyurdu. (Kaynak)
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukların sosyal açıdan desteklenmesi ve eğitim giderlerinin karşılanması için bu ay 878 milyon lira Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yaptıklarını bildirdi. (Kaynak)
  • Ticaret Bakanlığı, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında yılın ilk çağrı döneminde başvuran 97 projeye 20 milyon 585 bin 53 lira hibe desteği sağlayacak. (Kaynak)
  • Türkiye’nin yurt dışı varlıkları Mart’ta 2023 yıl sonuna göre yüzde 3,7 azalışla 317 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 3,4 artışla 634,7 milyar dolar oldu. Uluslararası yatırım pozisyonu Mart’ta 317,6 milyar dolar açık verdi. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine yönelik iyimserliğin artmasıyla haftaya pozitif bir seyirle başlarken, bu hafta yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararına çevrildi.
  • Fed’in bu sene parasal gevşemeye start vereceği beklentisi ve Reisi’nin helikopter kazasının yaratacağı jeopolitik risk ile altın tüm zamanların zirvesine yükseldi. (Kaynak)
  • İsrail’de kabine değişikliği ve Suudi kralının bozulan sağlığının bölgede yeni jeopolitik belirsizlikleri beraberinde getirmesi bekleniyor. Bununla birlikte İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi de kritik bir gelişme olarak kaydedildi. (Kaynak)
  • Polonya Başbakanı Donald Tusk, ülkesinin Rusya ve Belarus’la paylaştığı sınırın güvenliğini artırmak amacıyla 2,5 milyar dolar yatırım yapacaklarını duyurdu. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD – Fed Başkan Yardımcısı Barr’ın Konuşması / TSİ (16.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (20 Mayıs)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı