Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (14 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (14 Haziran)
Google News Icon Takip Et

14 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 1,32% yükselişle 10.528,92 puandan başladı.
  • Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin Çin malı binek araçlara uyguladığı tarifenin kaldırılması çağrısında bulundu. Açıklamada Çinli firmaların haklarını savunmak için gereken tüm eylemlerin yapılacağı belirtildi.
  • Bakan Mehmet Şimşek, ilgili taraflardan gelen geri bildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını bir süreliğine ertelediklerini söyledi.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın düzenlediği piyasa katılımcıları anketinde 12 aylık enflasyon beklentisi geçen yılın haziran ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD’de hem tüketici hem de üretici enflasyonunun beklentilerden altında kalmasına rağmen karışık bir seyir izlenirken, bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Asya-Pasifik piyasaları, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) cuma günü gösterge faiz oranını değiştirmeden tutması ancak Japon devlet tahvili alımını azaltmayı düşündüğünü belirtmesinin ardından karıştı.
  • Çin, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Çinli üreticiler hakkında yürüttüğü sübvansiyon soruşturmasının ardından ülkeden ithal elektrikli araçlara getirdiği ek gümrük vergileri nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü’nde dava açabileceği uyarısında bulundu.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol ürünü satışına yönelik yasağın süresini uzattı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı