Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (13 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (13 Haziran)
Google News Icon Takip Et

13 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 1,52% yükselişle 10.320,02 puandan başladı.
  • Mayısta satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,4% azalarak 110 bin 588 oldu. Konut satışlarında 5 ayın en yüksek rakamı görüldü.
  • Ticaret Bakanlığı, bazı uluslararası gözetim şirketlerinin faaliyetlerinden süreli menedilmesini kararlaştırdı. (Kaynak)
  • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), “Gürmed Tıbbi ve Teknolojik Sistemler Ticari ve İktisadi Bütünlüğü” ile “Garnet Tıbbi ve Teknolojik Sistemler Ticari ve İktisadi Bütünlüğü” ve ““Ekipsan Ticari ve İktisadi Bütünlüğü”nü satışa çıkardı. (Kaynak)
  • Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Ege Denizi’nde 9 sahada petrol aramak amacıyla başvuruda bulundu. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, dün ABD’de enflasyonun yavaşlama sinyalleri vermesine karşın ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirim beklentisini 3’ten 1’e indirmesiyle karışık bir seyir izleniyor.
  • ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Gelir İdaresi (IRS), tükecilerin yıl başından bu yana elektrikli araç alımlarında vergi indirimleri sayesinde 1 milyar dolardan fazla tasarruf ettiğini duyurdu. (Kaynak)
  • ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de açıklanan enflasyon verilerini “ilerleme” olarak gördüklerini ancak para politikasını gevşetmeye başlamalarına izin verecek güvene sahip olduklarını düşünmediklerini ifade etti.
  • İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı Nisan ayına ilişkin öncü büyüme verilerine göre, ülke ekonomisi Nisan’da yatay seyir izledi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan gelişmeler.

ABD – Üretici Fiyat Endeksi / TSİ (15.30)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı