Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (12 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (12 Haziran)
Google News Icon Takip Et

12 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,11% yükselişle 10.062,81 puandan başladı.
  • Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin gri listeden çıkışını bu ay sonunda değerlendirecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de 28 Haziran’daki toplantıya katılmak üzere Singapur’a gidecek. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, motosiklette silindir hacmi oyunu ile kayıtdışı gelir elde edenlerin peşine düştü. Düşük motor hacmina sahip motosikletlerin ithal edildiği ve daha sonra yurtiçinde motor hacimlerinin yükseltildiği tespit edildi. (Kaynak)
  • İhracat birim değer endeksi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 1,9% düşerken, ithalat birim değer endeksi 0,4% yükseldi. (Kaynak)
  • Özel sektörün yurt dışından sağladığı krediler dolayısıyla toplam borcu, Nisan 2024 itibarıyla 2023 yıl sonuna göre 1 milyar dolar artarak 165,1 milyar dolar oldu. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı öncesinde karışık bir seyir izlenirken, bugün ABD’de enflasyon verilerinin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Fitch ve Moody’s, Fransa’daki erken seçim kararının mali belirsizliği ve siyasi istikrarsızlığı artırabileceği konusunda uyarılarda bulundu. (Kaynak)
  • Biden yönetimi Çin’in henüz piyasaya yeni girmeye başlayan çip donanımlarına erişimini kısıtlamayı hedefliyor. (Kaynak)
  • İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı Nisan ayına ilişkin öncü büyüme verilerine göre, ülke ekonomisi Nisan’da yatay seyir izledi. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan gelişmeler.

ABD – Mayıs Ayı Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi / TSİ (15.30)
ABD – Mayıs Ayı Tüketici Fiyat Endeksi  / TSİ (15.30)
ABD – Federal Fon Hedef Oranı / TSİ (15.30)
ABD – FED faiz kararı / TSİ (21.00)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı