Ekonomi ve Finans Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (11 Haziran)

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (11 Haziran)

11 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,05% yükselişle 10.003,41 puandan başladı.
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul’da 8 ülkenin ticaret bakanı ve bir ülkenin bakan yardımcısıyla bir araya geldi. (Kaynak)
  • Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ertaş, “Türkiye’nin dinamik, dayanıklı ve yenilikçi ekosistemi yatırımcıları kucaklamaya hazır. Hep birlikte Türk startuplarının potansiyelini ortaya çıkarabiliriz.” ifadesini kullandı. (Kaynak)
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye’de tek haneli enflasyonun 3 yıl uzakta olduğunu söyledi.  (Kaynak)
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarını kısmen esneten kanun değişikliği doğrultusunda uygulama yönetmeliğinde de değişikliğe gidildi. Buna göre afetlerden doğrudan etkilenmeyen işyerleri için yapılan başvurular doğrudan reddedilecek. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) yarın alacağı para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izleniyor.
  • Tesla, SpaceX ve X gibi şirketlerin sahibi Elon Musk, işletim sistemini OpenAI ile entegre ederse, güvenlik ihlaline yol açacağı gerekçesiyle Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını belirtti. (Kaynak)
  • ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs ekonomistleri Fed’in yılın kalanında iki kez faiz indirimine gitmesini bekliyor. (Kaynak)
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde haziran ayındaki faiz indirimini hızlı bir şekilde yenilerinin taki bvp etmeyeceği sinyalini verdi. (Kaynak)
  • ABD’li teknoloji şirketi Apple, yeni yapay zeka teknolojisi “Apple Intelligence”ı tanıttı, akıllı kişisel asistanı Siri’ye sohbet robotu ChatGPT’nin entegrasyonu için OpenAI ile ortaklık yaptığını duyurdu. (Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri (11 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı