Borsa İstanbul Notları

Günün Ekonomi Gelişmeleri (10 Haziran)

June 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (10 Haziran)

10 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,04% düşüşle 10.132,42 puandan başladı.
  • TCMB, sadeleştirme adımları kapsamında yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü 40%’tan 30%’a indirdi. (Kaynak)
  • Türkiye İstatistik Kurumu Sanayi Üretim Endeksi, Nisan 2024 verilerini yayımladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 0,7%, aylık 4,9% azaldı. (Kaynak)
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, temmuzda kur korumalı mevduat için şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceklerini söyledi. (Kaynak)
  • Ekonomim haberine göre Borsa’ya on binde 1 ile 3 arası işlem vergisi, kripto varlıklara ise on binde 2 hizmet bedeli alınması için bayramdan sonra vergi paketi meclise sunulacak. (Kaynak)

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa’da aşırı sağın açık farkla ilk sırada çıkması üzerine Cumhurbaşkanı Macron’un parlamentoyu feshederek erken seçim kararı alması üzerine CAC 40 endeksi bu sabah itibarıyla 2,4% düştü. (Kaynak)
  • Cuma günü ABD’de açıklanan verilere göre; mayısta 182 bin kişi artması beklenen tarım dışı istihdamın 272 bin kişi artmasına karşın, işsizlik oranı 3,9%’dan 4%’e çıktı. Böylelikle Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazançlar da 0,4% ile beklentilerin üzerinde arttı ve 34,91 dolara ulaştı. (Kaynak)
  • Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ülke ekonomisine ilişkin ilk yarı yıla ait raporunda 2024-2025 ve 2026 yıllarını kapsayan büyüme ve enflasyon tahminlerini duyurdu. Buna göre, banka, Almanya’da bu yıl için takvim etkisinden arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini 0,4%’ten 0,3%’e ve gelecek yıl için 1,2%’den 1,1%’e indirdi. Banka, 2026 için GSYH tahminini 1,3%’ten 1,4%’e yükseltti.(Kaynak)

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri (10 Haziran)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı