Borsa Yorumları

Güneş Yerinde, Her Şey Yolunda!

December 20, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Güneş Yerinde, Her Şey Yolunda!

Goldman Sachs’a göre 2023 yılında SolarEdge Technologies (SEDG) ve First Solar (FSLR) açısından görünüm umut verici. 

Analist Brian Lee bu iki güneş enerjisi hissesini 2023 arifesinde favori hisse tercihleri arasında gösterdi ve bu yılki kazançlarına devam edebileceklerini belirtti. 

Lee pazar günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, “Güneş enerjisi hisseleri 2022’de Russell 2000 endeksine kıyasla “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” göstermiş olsalar da halen 2021’in başlarında gördükleri tepe seviyelerin yaklaşık 20% altında ve değerlemeler Enflasyonla Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girişinden önceki seviyelere göre düşük seyrediyor” ifadelerini kullandı. 

Lee yazısının devamında, “2023’e yaklaşırken grubun birçok kesiminde sağlıklı bir yükselişe sebep olması beklenen kayda değer ölçüde pozitif bir ivme gösteren temel verilere ve özellikle büyüyen marjların ve politik destekleyici rüzgarların elverişli hale getirdiği (belirsizlikleri giderdiği) bu ortama rağmen kaydedilen bir başarı söz konusu” dedi. 

2022 yılının ilk yarısında kötü performans sergileyen güneş enerjisi hisseleri, Enflasyonla Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından yılın ikinci yarısında “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdi. Analist bu hisselerin, önümüzdeki yıllarda büyüyen talebi karşılayabilmek için arzda da artış gerçekleşmesiyle birlikte Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan destek almaya devam edeceğini tahmin ediyor. 

Lee yazısında, “Güneş enerjisi sistem kurulumlarının 2023’te küresel bazda yaklaşık 40% büyüyerek hemen hemen 320GW seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz. Nihai piyasada, ABD hizmet ölçeği ile kaldıraçlanmış olan isimleri tercih ediyoruz” ifadelerine yer verdi. 

SolarEdge Technologies hisseleri bu yıl 14%’ten fazla yükseliş kaydetti. Lee, yeni yıla girmek üzere olduğumuz bu dönemde marjlarını artırmaya devam eden şirketin hisselerinin “çekici bir risk-ödül” oranına sahip olduğunu düşünüyor. Analistin 391 dolardan 416 dolara yükselttiği 12 aylık fiyat hedefi, hissenin cuma günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 30% yükselme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. 

Bununla birlikte First Solar hisseleri bu yıl 77%’den fazla değer kazanmış olsa da Lee, şirketin “ABD hizmet ölçeğinde güneş enerjisine yönelik büyük kaldıraç etkisi nedeniyle, analistlerin öngörüsüne göre Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan en çok fayda sağlayan şirket” olabileceğini belirtti. 

Analist 12 aylık fiyat hedefini cuma günkü kapanış fiyatının yaklaşık 49% üzerini işaret edecek şekilde 179 dolardan 231 dolara yükseltti.

Güneş Yerinde, Her Şey Yolunda!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC