Borsa Yorumları

Güneş, Fosil Yakıtların Yerini Alırken İncelenmesi Gereken Hisseler

June 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güneş, Fosil Yakıtların Yerini Alırken İncelenmesi Gereken Hisseler

Güneş enerjisi yatırımları 2023 yılında bir dönüm noktasına ulaşabilir ve bazı hisseler, bu patlamadan faydalanmak için iyi konumlanmış durumda.

🌞 Geçtiğimiz ay Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi yatırımlarının 2023 yılında günde 1 milyar doları aşmasının beklendiğini ve bu yatırımların ilk kez petrol üretimine yapılan yatırım miktarını geride bırakma yolunda ilerlediğini açıklamıştı.

Ayrıca dün de enerji alanında faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Ember, mayıs ayında Avrupa Birliği’nde rüzgar ve güneş enerjisi üretiminin tüm fosil yakıt üretimini aştığı müjdesini vermişti

Bunun sebebi, University College London enerji ve iklim değişikliği profesörü Michael Grubb’a göre güneş enerjisi kaynaklarının ucuzluğundan kaynaklanıyor. 

♻️ Grubb, “Genel olarak şu an her yerde olmasa da uluslararası kapsamda en büyük iki yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş ve rüzgar, elektrik üretiminde fosil yakıtlardan daha ucuz. Bu, birkaç yıl öncesine göre oldukça yeni bir değişiklik. Yenilenebilir enerji devrimi herkesin tahmin ettiğinden çok daha ucuz çıktı.” yorumunu yapıyor. 

Grubb, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin başarısının, “hem teknoloji, hem kaynak haritalama gelişimi hem de fiyat bileşenlerine yönelik talep üzerinde uzun yıllar boyunca geniş ölçekte hükümet hamlesine” dayandığını belirtiyor. 

💸 Hatta, ABD’de Enflasyon Azaltma Yasası’nın güneş enerjisi teknolojisine 600 milyar dolarlık yeni yatırım yapılmasına yol açması bekleniyor.

Güneş enerjisinin potansiyeli gördüğümüz üzere açıkça ortada. Peki bu gelişmeyi yatırımcılar nasıl değerlendirmeli?

Aşağıda (i) Global X Solar ETF veya Invesco Solar ETF üyesi, (ii) piyasa değeri 1 milyar dolar veya üzeri, (iii) Nasdaq veya NYSE’de listeli, (iv) izlendikleri analistlerin en az 60%’ından “AL” notu almış ve (v) 12 aylık ortalama hedef fiyatları 20% ve üzeri artışa işaret eden bazı enerji hisselerini inceleyebilirsin:

  • Enphase Energy (ENPH)
  • Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure (HASI)
  • Sunnova Energy International (NOVA)
  • ReNew Energy (RNW)
  • Sunrun (SEDG)
  • Shoals Technologies Group (SHLS)

📍 Enphase Enerji hisselerinin, analistlerin ortalama hedef fiyatlarına göre 35%’in üzerinde yükselmesi bekleniyor. Analistlerin 62%’sinden fazlası da ev tipi güneş enerjisi şirketinde yükseliş bekliyor.

⚡️ ReNew Energy Global, analistlerin 85%’inden fazlasından “AL” notu alarak listeye girdi. Şirket, Hindistan’da şebeke ölçeğinde yenilenebilir enerji projeleri geliştiriyor, inşa ediyor ve işletiyor. ReNew Energy’nin ortalama fiyat hedefi, hisselerin önümüzdeki aylarda 47% yükselebileceğine işaret ediyor.

🔎 Sunnova Energy de yüksek potansiyelli güneş enerjisi şirketleri arasında yer alıyor. Hisseyi izleyen analistlerin dörtte üçünden fazlası NOVA için “AL” noyu veriyor. Ayrıca Morgan Stanley kısa süre önce Sunnova’yı yenilenebilir enerjiye geçişte en iyi hisselerden biri olarak değerlendirmişti. 

Güneş, Fosil Yakıtların Yerini Alırken İncelenmesi Gereken Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC