Borsa Yorumları

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

Mart 9, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

☀️ Yenilenebilir, sürdürülebilir, temiz bir enerji kaynağı: GÜNEŞ!

Güneş enerjisi, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi ile oluşan füzyon sürecinde ortaya çıkan bir ışıma enerjisidir. Bu enerjinin dünyaya yansıması ise bugün doğanın ve insanlığın karşı karşıya olduğu pek çok sorunun çözümüdür. Temizdir, yenilenebilirdir ve tam da bu sebeple sürdürülebilirdir. 

Güneş enerjisinin verimliliği noktasında kafasında soru işareti olanlar için söylemeden geçmeyelim, Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre 90 dakikalık bir sürede yeryüzüne vuran güneş ışığı dünyanın tamamının 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak güçtedir. 

Yani güneş, insanlığın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek enerjiye sahiptir. İşte bunun için güneş enerjisini daha verimli kullanmalıyız ve güneş enerjisine yapılan yatırımların doğa, insanlık ve gelecek için yapıldığını unutmamalıyız.

ABD ve Türkiye Özelinde Güneş Enerjisi 

Geçen yıl güneş enerjisi kapasitesinde bir miktar düşüş olmasına rağmen, ABD Enerji Bilgi Ajansı, 2023’te ABD’nin yeni elektrik üretim kapasitesinin yarısından fazlasının güneş enerjisi olacağını söyledi. 

6 Şubat’ta ABD Enerji Bilgi Ajansı, geliştiricilerin bu yıl ABD elektrik şebekesine 54,5 gigawatt yeni şebeke ölçeğinde elektrik üretim kapasitesi eklemeyi planladıklarını söyledi. Bu kapasitenin 54% güneş enerjisi olacak.

Türkiye’nin ise güneş enerjisi kapasitesinin 2035’e kadar yaklaşık 500% artışla 52,9 gigawatta ulaşması ve güneş enerjisinin en yüksek güce sahip kaynak olması hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın beklentilerine göre hazırlanan grafik aşağıdaki gibidir:

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

Öte yandan ABD’de son on yılda güneş enerjisi kapasitesindeki artış eğilimine rağmen, kamu hizmeti ölçeğindeki güneş enerjisi kapasitesi eklemeleri geçen yıl 2021’e kıyasla 23% düştü. 

EIA konuya ilişkin, “Güneş enerjisi kapasitesi ilavelerindeki bu düşüş, tedarik zinciri kesintilerinden ve diğer zorluklar. 2022’de ertelenen projelerden bazılarının 2023’te faaliyete geçmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl tüm kapasitenin beklendiği gibi devreye girmesi durumunda, “2023, tek bir yılda eklenen en yeni şebeke ölçeğinde güneş enerjisi kapasitesine sahip olacak” dedi. Bu, 2021’de eklenen kapasitenin iki katından fazla olacaktır.

Favori Güneş Enerjisi Hisseleri

☀️ First Solar (FSLR)

Merkezi Tempe, Arizona’da bulunan First Solar, güneş enerjisini ev sahipleri ve işletmeler için uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan küresel bir güneş enerjisi hizmetleri sağlayıcısıdır.

Şirketin yüksek verimliliğe sahip güneş panellerine odaklanması, her bir panelden rakiplerinden daha fazla elektrik üretmesini sağlayarak, onu dünyanın en verimli güneş enerjisi şirketlerinden ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri haline getirdi.

Bu yıl şirketin hisselerinde yaşanan ralliden önce CEO Mark Widmar, 2023 yılı için iddialı büyüme tahminlerinde bulunmuştu. Şirketin net satışlarının bir önceki yıla göre 3 kat artarak 3,4-3,6 milyar dolar seviyesine ulaşması da bu tahminler arasındaydı. 

First Solar (FSLR) ayrıca, ABD’de geçen yıl kabul edilen ve milyarlarca dolarlık temiz enerji sübvansiyonları içeren Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan en fazla faydalanan şirketlerden biri olarak görülüyor.

Hisseyi takip eden analistlerden bazılarının beklentisi, bu ivmenin devam edeceği yönünde. 

Hisseyi “AL” notuyla tavsiye eden UBS analisti Jon Windham, Wall Street beklentilerine benzer şekilde 12 aylık ortalamada hisse başına 250 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

☀️ Smart Güneş Enerjisi (SMRTG)

Türkiye’de yenilenebilir enerjiye dönüşümün başlamasıyla birlikte Güneş Enerji Santrali büyük önem kazandı. Bu alanda üretim yapan, aynı zamanda anahtar teslim GES projeleri sunan Smart Güneş Teknolojileri yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

Gebze’de 23.500 m² alan üzerinde kurulu üretim tesisi ile faaliyetlerine devam şirket, fabrikasında arazi ve çatı güneş enerjisi santrallerinde kullanılmak üzere kristal silikon hücre bazlı yüksek verimli fotovoltaik güneş paneli üretiyor.

Güneş Enerji Santrali kurulumunda önemli yatırımları bulunan Smart Güneş Teknolojileri üretim hacmini genişletmek ve yoğun talebe karşılık vermek için 1,2 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor.

Şirket, Gebze’deki 1200 megawatt, Dilovası’ndaki 500 megawatt fotovoltaik güneş paneli üretim kapasiteli tesislerine bir yenisini daha ekleyerek İzmir Aliağa’da hücre teknolojisi geliştirmek için fabrika inşaatı çalışmalarını sürdürüyor.

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

☀️ SolarEdge (SEDG)

İsrail şirketi SolarEdge, 2006 yılında kuruldu ve enerji verimliliğini artıran ve üretimi optimize eden yenilikçi çözümlerle güneş enerjisi endüstrisini dönüştürdü.

Şirket, fotovoltaik diziler için solar invertörler, enerji üretimini izlemek için yazılım ve pil enerji depolama ürünleri dahil olmak üzere bir dizi ürün ve hizmet sunmaktadır. Bu ürün ve hizmetler konut, ticari ve endüstriyel müşteriler tarafından kullanılabilir. Şirket merkezinin yanı sıra Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ofisler açmıştır.

Şirketin öncü buluşları arasında Power Optimizer’lar, hepsi bir arada invertörler ve çeşitli konut ve ticari pazarların taleplerini karşılayan özel çözümler yer alır.

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

☀️ Alfa Solar Enerji (ALFAS)

2011 yılında itibaren yenilenebilir enerji alanında önemli işlere imza atan Alfa Solar Enerji kısa süre önce halk arz oldu.

Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan şirket yenilenebilir enerji ve daha özel olarak güneş enerjisi sektöründe fotovoltaik (PV) panel üretimi yapıyor.

Yatırım planlarında öncelikli olarak Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve 5.400 m² genişlediğinde olan kapalı alan içerisinde yıllık 291 MWp güneş paneli üretim kapasitesine sahip bir fabrika bulunuyor.

Buna ek olarak şirket, güneş enerjisine yönelik artan talebi karşılayabilmek adına 2021 yılında da ikinci fabrikasının yatırımına başlamıştı. Bu fabrikanın ilk fazı Ekim 2022’de devreye girerken, ikinci fazının da bu senenin nisan ayında devreye girmesi planlanıyor.

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

☀️ Enphase Energy (ENPH)

Mikro invertör tabanlı güneş enerjisi depolama sistemleri satıcısı olan Enphase Energy birden fazla bölgede pazar varlığını genişletiyor ve gelirini artırıyor.

2021’in sonunda şirketin nakit ve nakit benzerleri toplamı 119,32 milyon dolardı. 31 Aralık 2022’ye kadar bu rakam çok sağlıklı bir şekilde 473,24 milyon dolara yükseldi. Bu, Enphase Energy’yi gelecekteki operasyonlarını finanse etmek için sağlam bir konuma getiriyor. Ayrıca Enphase, ürünlerini hızlı bir şekilde satma becerisini de gösterdi.

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti