Borsa Yorumları

Güle Güle Nvidia: Bu 2 Çip Hissesi Yeni Favoriler Olma Yolunda

June 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güle Güle Nvidia: Bu 2 Çip Hissesi Yeni Favoriler Olma Yolunda

Yarı iletkenler, Wall Street’in de coşkusuna kapıldığı yapay zekâdan en çok faydalanan sektörler arasında ön saflarda yer alıyor. 

Yapay zekâ ve yarı iletken deyince de aklımıza ister istemez veri merkezlerinde ve yapay zekâ uygulamalarında tercih edilen çip üreticisi Nvidia (NVDA) geliyor.

Şirket, güçlü bilançosu ve açıkladığı yeni ürünleriyle mayıs ayına damgasını vurmuş ve hissedeki ralli, yarı iletken sektörü geneline de yansımıştı. 

🏊 Akıntının tersine gidenlerden: Ancak Pella Funds Management analisti Jordan Cvetanovski’ye göre şu an Nvidia hissesi fazla pahalı. 

Cvetanovski, Nvidia’nın veri merkezlerindeki GPU yığınlarına yönelik ilk yatırım dalgasının büyük bir bölümünden faydalanabileceğini ancak bu alan için aşırı olumlu bir görünüme sahip olduğunu düşünüyor.

Cvetanovski, “Ancak GPU alternatifleri olan başka oyuncular da var ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinden bazıları kendi çözümlerine yatırım yapıyor. Mesele şu ki GPU’lardaki rekabet eninde sonunda yoğunlaşacak ve Nvidia’nın sahip olduğu kâr ve gelir payı azalacak.” yorumunu yapıyor.

Bu, yarı iletken devi için pek olumlu bir resim çizmiyor. Ama umutsuzluğa kapılmaya gerek yok! Çünkü Cvetanovski, bunun yerine Nvidia’nın performansının bağlı olduğu iki şirketi öneriyor.

💡 Ve karşınızda kazananlar! Nvidia, GPU’larını üretmesi için Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM) bel bağlıyor ve TSMC de gelişmiş çipler üretebilmek için ASML’in (ASML) makinelerini kullanıyor. 

Nvidia’daki pozitif seyrin büyük bir kısmının fiyatlandırıldığını düşünüyoruz ancak TSMC ve ASML’ye yatırım yapmanın aslında çok daha iyi bir yol olduğunu düşünüyoruz.” diyen Cvetanovski, TSMC’nin “küresel teknolojideki genel atılımlar” kapsamında daha çeşitlendirilmiş bir konumda olduğunu belirtiyor. 

Analist, “TSMC, tartışmasız harika bir değerleme ile müthiş bir yolda ve bu da onu bizim için çok güçlü bir yatırım potansiyeli haline getiriyor. TSMC, Nvidia gelişmelerinden önce de çok ucuzdu ve Nvidia ile neredeyse aynı FAVÖK kârına sahipti.” yorumunu yapıyor.

🔮 Tekel içinde tekeller: Hem TSMC hem de ASML’in kendi alanlarında tekel haline geldiklerini belirten analist, TSMC’yi yarı iletkenlerde – “bunu gerçekten büyük ölçekte yapabilen tek şirket”- ve ASML’in de 100% pazar payına sahip olduğu aşırı ultraviyole litografi (EUV) makinelerinde lider olarak tanımlıyor.

🏆 Favori belli: Halihazırda iyi bir performans sergileyen bu iki şirket arasında Cvetanovski’nin favorisi TSMC. Analist, şirketin gelecek 12 ayda 30% yükselmesini bekliyor:

TSMC getiri açısından daha iyi bir yatırım. Daha ucuz olduğunu ve herhangi bir olumsuzluk riski olmadığını varsayarsak ASML’den daha iyi bir getiri potansiyeli sunduğunu düşünüyoruz.

Güle Güle Nvidia: Bu 2 Çip Hissesi Yeni Favoriler Olma Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC