Piyasa Öncesi

Güçlü Teknoloji Bilançolarıyla Borsalar Artıda Kapandı

April 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güçlü Teknoloji Bilançolarıyla Borsalar Artıda Kapandı

Meta Platforms (META) ve Amazon (AMZN) gibi piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisselerinin birinci çeyrek performanslarındaki güçlü seyrin yatırımcılardaki ekonomik durgunluk endişelerini hafifletmesiyle borsalar artıda kapandı. S&P 500, ocak ayından bu yana en yüksek günlük artışını kaydetti. 

Dün kapanışta; Nasdaq 2,4%, S&P 500 2% ve Dow Jones 1,6% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Analist Edward Moya, “ABD hisseleri, güçlü bilançolar ve ekonominin kademeli olarak rayına gireceği ve enflasyonu düşüreceğine yönelik iyimserlikle ralli yaptı. FED belki bir veya iki faiz artışı yapacaktır.”

Öte yandan analist Chris Zaccarelli makroekonomik verilerin gelecekte tehlike yaratabileceğinden şüpheli: “Ekonomik büyümenin geçen yılın son çeyreğine göre gerilemesi ve enflasyonun yükselmesiyle dün gelen veriler pek iç açıcı değil. FED’in faiz oranlarını hızla artırmasına rağmen tüketici harcamaları yüksek seyretmeye devam ediyor ancak ekonomideki durgunluk devam ediyor ve enflasyon FED’in 2%’lik hedefine yakın bile değil.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasaları memnun eden bilanço açıklaması sonrası Meta Platforms’un rallisi

2. Makro verilerin ardından ABD Hazine tahvillerindeki sert yükseliş

3. Piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerdeki güçlü seyrin endeks performansını desteklemesi.

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Emlak, Tüketici Ürünleri, Finans

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

Caterpillar (CAT), ilk çeyrekte net kârı ve gelirlerinin beklentileri aşmasına rağmen kapanışta 0,9% düştü.

Merck (MRK), beklentilerin üzerinde gelen bilançosuyla günü 1,5% artıda tamamladı.

Comcast (CMCSA) hisse başına kârı birinci çeyrekte artsa da gelirleri geçen yılın aynı dönemindeki 31 milyar dolardan 29,7 milyar dolara geriledi. Ancak şirket, Wall Street’in 29,3 milyar dolarlık beklentilerini aşarak gün sonunda 10,3% ralli yaptı. 

Güçlü Teknoloji Bilançolarıyla Borsalar Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı