Bültenler

Güçlü Ralli Sonrası Borsalar Düştü

Kasım 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Ralli Sonrası Borsalar Düştü

ABD borsaları, yatırımcıların yoğun bir ekonomik veri haftasını beklediği ilk işlem gününü hafif kayıplarla tamamladı. Dow Jones ve S&P 500, ağustos başından bu yana görülen en güçlü seviyelerinden geri çekildi.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,07%, S&P 500 0,20% ve Dow Jones 0,16% geriledi.

Analist Yorumu 

Borsalardaki söz konusu hafif kayıplara rağmen analistler hisselerin yıl sonuna doğru mevcut pozitif ivmeden yararlanacağını düşünüyor. S&P 500 dört hafta üst üste yükselirken, gösterge Hazine tahvili getirileri Fed’in borçlanma maliyetlerini artırmayı bitirdiği umuduyla 16 yılın en yüksek seviyelerinden geriledi.

GLOBALT Investments kıdemli portföy yöneticisi Keith Buchanan, “Piyasa likiditenin azaldığı bir haftadan çıkıyor ve son iki veya üç işlem gününde görülen dalgalanmalardan kesin bir şey çıkarmak zor. Ancak yumuşak iniş görüşü hâlâ sağlam; piyasa 2024 yılında Fed faizinde üç ile dört indirim fiyatlıyor. Yumuşak inişe yönelik iyimserliği asıl güçlendiren tüketici oldu ve tatil sezonuna girerken bu davranışa çok fazla odaklanılıyor. Tüketici bizi resesyondan uzak tutan itici güç oldu.” yorumunu yapıyor.

Hafta sonu ABD’de internet üzerinden yapılan rekor Black Friday harcamalarını gösteren veriler, tüketicinin daha sıkı para politikasından sıyrıldığı görüşünü destekliyor gibi görünüyor.

Stifel, Nicolaus & Co. ekonomistleri Lindsey Piegza ve Lauren Henderson, “ABD tüketicisi, yüksek fiyatlar ve sıkı Fed politikası nedeniyle maddi bir yavaşlama beklentilerine meydan okumaya devam ediyor.” diyerek, alışverişçilerin Black Friday için internet üzerinden geçen yıla göre 7,5% artışla 9,8 milyar dolarlık rekor bir harcama yaptığını belirtiyor.

Öte yandan bu haftanın en önemli verisi, perşembe günü açıklanacak olan ekim ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi olacak. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan bu veri, kısa vadede tahvillerin ve dolayısıyla hisselerdeki gidişatın tonunu belirleyebilir. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Dört haftalık kazançların ardından artan konsolidasyon beklentileri

2. Tatil sezonu harcamalarının başlamasıyla perakendeye yönelik odağın artması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Enerji, Sanayi, Sağlık, İletişim

Öne Çıkan Hisseler

Nvidia (NVDA) ve Tesla (TSLA) hisseleri, yatırımcıların S&P 500’ün bu yılki kazançlarının büyük bir kısmından sorumlu olan piyasa değeri yüksek (mega-cap) Muhteşem Yedili’ye odaklanmasının ardından sırasıyla 1% ve 0,3% artıda kapandı.

Shopify (SHOP) Black Friday harcamalarında görülen rekor artışın ardından 4% değer kazandı. Hisse böylece kasımdaki yükselişini 55%’e taşıdı ve 2015’ten bu yana en iyi ayını geçirme yolunda ilerliyor.

Crown Castle (CCI) aktivist yatırımcı Elliott Investment Managament’ın yeni yönetim kurulu liderliği ve fiber işinin gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere “önemli değişiklikler” çağrısında bulunmasının ardından 3,5% artış gösterdi. Elliott, yönettiği fonların kablosuz altyapıya odaklanan gayrimenkul yatırım ortaklığına yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı