Bültenler

Güçlü GSYH Verisiyle Borsalar Toparlanıyor

July 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü GSYH Verisiyle Borsalar Toparlanıyor

ABD’nin güçlü ekonomik büyüme rakamları ve Meta Platforms’un (META) bilançosunu sindiren yatırımcılara paralel, borsalar güne yükselişle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,29%, S&P 500 0,80% ve Nasdaq 1,51% değer kazandı. 

📍 Ne oldu? 

Gayrisafi yurt içi hasıla, ikinci çeyrekte 2,4% artarak ekonomistlerin 2%’lik beklentisinden daha iyi bir performans sergiledi. Büyüme verisi, aynı zamanda fiyat baskılarının hafiflediğine işaret ederken, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde 2,6% arttı. 

Borsaları hareketlendiren bir diğer gündem de Meta Platforms’un (META) bilançosu oldu ve şirket hisseleri 8% yükseldi. Şirketin rakamları reklam gelirlerindeki toparlanmayla desteklendi. 

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan bir dizi bilanço sonucu, genel olarak beklenenden daha güçlü oldu. FactSet verilerine göre, şimdiye kadar bilanço açıklayan şirketlerin 81%’i analist beklentilerini aştı.

GSYH verileri ve bilançolar, ABD ekonomisinin beklenenden daha dirençli olduğuna ve enflasyonun gevşeme işaretleri göstermeye devam etmesiyle birlikte, resesyon tehlikesinin geçtiğine dair en son sinyaller olarak yorumlanıyor.

🔎 Ne dediler?

Bildiğimiz üzere dün yatırımcılar, FED Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının faizleri bu seviyelerde sabit tutabileceğini ima eden açıklamalarını sindirdi. Merkez bankası, bir dizi yeni enflasyon ve istihdam verisinin ardından eylül ayında tekrar toplanacak.

Wharton School’dan Jeremy Siegel: “Yılın başlarında beni ve piyasayı korkutan bu çok yüksek oranlar, korktuğum kadar olumsuz bir etkiye sahip görünmüyor. Powell’ın denklemin her iki tarafına da bakacağını söylemesi ile birleşince, bence mevcut görünüm piyasalar için çok olumlu.

📊 Hisse Hareketleri

Chipotle Mexican Grill (CMG), satışların Wall Street beklentilerinin altında kalmasının ardından, 9% değer kaybetti. Chipotle, 2,51 milyar dolar gelirle hisse başına 12,65 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr (EPS) açıkladı. Analistler, CMG’nin 12,31 dolar EPS ve 2,53 milyar dolar gelir açıklamasını bekliyordu.

ServiceNow (NOW) bilançosunda bir artış açıklamasına rağmen açılışta 3% düştü. Bulut bilişim şirketi, ikinci çeyrekte 2,15 milyar dolar gelirle hisse başına 2,37 dolar kâr elde etti. Şirket ayrıca, yeni üretici yapay zekâ araçları tanıttı.

Align Technology (ALGN) ikinci çeyrekte hisse başına 2,22 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kâr açıklayarak, hisse başına 2,03 dolarlık kâr tahminleri aştı ve hisseler, 12% değer kazandı. 

Güçlü GSYH Verisiyle Borsalar Toparlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC