Borsa Yorumları

Güçlü Getiri Sağlayabilecek Hisseler!

January 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Getiri Sağlayabilecek Hisseler!

FED’in faiz artırımları ekonomiyi derin bir resesyona sürükleyebilir. Ancak böyle bir resesyon yaşansa da güçlü getiri sağlayabilecek bazı hisseler var. Beklenen böyle bir sert inişe yönelik endişeler piyasalara korku aşılamaya devam ediyor.

Bu sebeple Goldman Sachs stratejistleri sert iniş senaryosu için doğru defansif hisselerin hangileri olduğunu araştırdı. 

  • Bu hisseleri belirlemek için Russell 1000 endeksindeki defansif sektörler incelendi. İncelemede, hisselerin kârlı olması ve paranın daha değer kazandığı piyasa ortamında fon toplamaya ihtiyaç duymaması kriteri gözetildi. 
  • Listedeki hisseler, genellikle işlem gördükleri seviyelerden daha düşük değerlemelere sahip olan isimler. Yani, bu şirketler her çeyrek dönemde kâra dönük icraatlar yapmasa bile hisseleri yükselmeye devam edebilir.

Tıbbi ekipmanlar satan ve hastaneler için malzeme tedarik eden Medtronic (MDT) hissesi ortalaması olan 18 katın altında 15 kat ileriye dönük kazançla işlem görüyor. Şirketin finansal açıdan analist beklentilerini tutarlı biçimde karşılayamaması nedeniyle geçtiğimiz yıl hisseleri değer kaybetti. Bu seviyede iken göz ardı edilemeyecek kadar ucuz sayılabilir.

İlaç devi Pfizer (PFE)’ın ileriye dönük fiyat kazanç oranı 12 kat olan medyan değerinin altında 10 kat ile işlem görüyor. 

Hayvanlara yönelik ilaç ve aşılar üreten Zoetis (ZTS) 28 kat ile 32 kat olan ortalamasının altından işlem görüyor. 

Costco Wholesale (COST) hisseleri 34 katlık bir ortalamaya karşılık 32 kat ile işlem görüyor. 

Kroger (KR) hisseleri 12 katlık bir ortalamaya karşılık 11 katlık bir ileriye dönük F/K ile işlem görüyor.

Şarap ve bira üreticisi Constellation Brands (STZ)’ın hisseleri 21 katlık bir ortalamaya karşılık 19 kat ile işlem görüyor. 

Home Depot (HD) ise 19 katlık ileriye dönük F/K ile ortalaması olan 21 katın altında işlem görüyor. Hane harcamalarındaki kısıntılara bağlı olarak ev dekorasyonu ürünleri de düşebilir; ancak bu sektör bazı defansif niteliklere sahip. 

Satışlarının büyük kısmını, yeni ev satışlarından bağımsız olan ve yüksek faiz ortamında bile artarak devam edebilecek olan ev tadilatları teşkil ediyor. Ev tadilatlarının çoğunluğu, resesyonun etkilerine karşı daha korunaklı ve yüksek refah seviyesindeki kişiler tarafından yapılıyor.

Ekonomik ortamdan bağımsız olarak bu şirketler, çok pahalı olmayan değerlemelerle işlem gören hisseler olarak kendilerini kanıtlamış durumda. Şayet ekonomi rotasını aşağı yöne çevirecek olursa, bu şirketler sektör üstü performans gösterme açısından en büyük adaylar olacak. 

Güçlü Getiri Sağlayabilecek Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons