Bültenler

Güçlü Ekonomik Veriler Sonrası Borsalar Karışık Kapandı

October 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Ekonomik Veriler Sonrası Borsalar Karışık Kapandı

Yatırımcıların eylül ayına ilişkin güçlü tüketici harcamaları verileri ile üçüncü çeyrek bilançolarını izlediği salı günü; sağlıklı ekonomik verilerin FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceğini göstermesinin ardından borsalar dünü karışık tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,25% gerilerken S&P 500 yatay seyrettii ve Dow Jones 0,04% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Interactive Investor’dan Richard Hunter’a göre, S&P 500 şirketlerinin yaklaşık 10%’u bu hafta bilanço açıklayacak ve hâlihazırda rakamlarını açıklayanların çoğunluğu beklentileri aştı.

JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C) ve Wells Fargo’nun (WFC) bilançoları, geçtiğimiz hafta cuma günü yatırımcılar tarafından çoğunlukla iyi karşılandı. Dün ise sıra Goldman Sachs (GS), Bank of America (BAC) ve BNY Mellon (BK) gibi bankalara geldi. Üçü de Wall Street konsensüsünü aşan sonuçlar açıkladı.

Öte yandan dün açıklanan verilere göre, ABD eylül ayı perakende satışları beklenenden daha güçlü çıktı. Bu da FED’in en azından enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma olasılığını artırdı.

Eylül ayında perakende harcamalar 0,7% artarak tahminleri aştı. Otomobil satışları hariç tutulduğunda, perakende satışlar geçen ay 0,6% yükseldi. Ekonomistler 0,2%’lik bir artış bekliyordu.

Navy Federal Credit Union’dan Robert Frick, “Tüketici harcamaları çok az gerileme belirtisi gösteriyor. Kredi kartı kullanımında düşüş ve daha fazla banka kartı kullanımıyla nakde geçiş işaretleri olabilir. İstihdam piyasası sağlıklı kaldığı sürece, tüketiciler harcamalarını sürdürecek nakit paraya ve güvene sahip olmalıdır.” yorumunu yaptı. 

Zoe Financial kurucusu ve CEO’su Andres Garcia-Amaya da güçlü perakende satışların iyi haber olduğunu söyledi. “Bu bir resesyonun yaşanmadığının bir başka göstergesi” diyen Garcia-Amaya, perakende satış rakamlarını FED’in ekonomik bir gerileme olmadan faiz artışları gerçekleştirebileceğini düşünen yumuşak iniş savunucuları için bir başka veri noktası olarak tanımladı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Hazine tahvili getirilerindeki hareketlerin izlenmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflığın genel endeks performansına yansıması

3. İsrail-Hamas savaşı nedeniyle süregelen jeopolitik belirsizlik

4. Değer hisseleri ve piyasa değeri küçük hisselerdeki görece güçlü performans

5. Karışık tepkiler alan bazı bilançoların sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Ham Madde, Sanayi, Emlak, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Teknoloji, Emlak, Kamu Hizmetleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Bank of America (BAC) iş kolundaki müşteri ve hesaplardaki artışın üçüncü çeyrek kârını artırmaya yardımcı olduğunu açıklamasının ardından 2,3% artışla kapandı.

Johnson & Johnson (JNJ) hisseleri, ilaç şirketinin beklentilerin üzerinde açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunun yanı sıra 2023’e yönelik tahminlerini yükseltmesiyle dün 0,9% değer kazandı.

Lockheed Martin (LMT) hisseleri, savunma üreticisinin üçüncü çeyrekte 1,7 milyar dolar veya hisse başına 6,73 dolar net kâr elde ettiğini açıklamasının ardından, 0,2% yükseldi.

Güçlü Ekonomik Veriler Sonrası Borsalar Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı