Borsa Yorumları

Güçlü Dolar ve Yüksek Faizlere Karşı Altın Düşüşte

October 2, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Güçlü Dolar ve Yüksek Faizlere Karşı Altın Düşüşte

Altın, güçlenen dolar ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisinin cazibesini azaltmasıyla, yılın son çeyreğine son yedi ayın en düşük seviyelerinde başladı.

Spot altın TSİ 16.00’da 0,69% düşüşle 1.835 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları da 0,86% düşüşle 1.850 dolara geriledi.

Güçlü Dolar ve Yüksek Faizlere Karşı Altın Düşüşte

Dolar endeksi, haftanın ilk işlem gününde 0,1% artarak rakipleri karşısında son 10 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, “Altın fiyatını aşağı çeken ana konu, piyasaların faiz oranının uzun süre yüksek kalacağını fark etmesiyle ilgili. Altının kısa vadede baskı altında kalma olasılığını görüyorum, hatta ons başına 1.800 dolara kadar düşüş için alan olabilir.” yorumunu yapıyor.

Mayıs ayı başında 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıktığından bu yana altın fiyatları, ABD Hazine tahvili getirilerindeki sert yükselişin oluşturduğu baskıyla 11%’in üzerinde geriledi. 

Güçlü Dolar ve Yüksek Faizlere Karşı Altın Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC