Borsa Yorumları

Güçlü Dolar Karşısında Altın Geriliyor

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güçlü Dolar Karşısında Altın Geriliyor

Altın fiyatları, güçlenen doların etkisiyle üst üste üçüncü seansta da düştü. Yatırımcılar bir dizi FED yetkilisinden gelen karışık mesajların ardından başkan Jerome Powell’ın konuşmasını bekliyor. 

Spot altın TSİ 16.30’da 1.964 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,20% düşüşle 1.969 dolardan işlem gördü. 

Güçlü Dolar Karşısında Altın Geriliyor

Tastylive’dan Ilya Spivak, “Jeopolitik risk primi sindiriliyor ve merkez bankaları faiz artışlarından uzaklaştıkça, getiriler düşüyor. Dolayısıyla, bu hafta altın için çok fazla itici katalizör yok.” diyor.

Dün bir dizi Fed yetkilisi, merkez bankasının bir sonraki kararı konusunda dengeli bir ton takınarak, daha fazla ekonomik veriye ve daha yüksek uzun vadeli tahvil getirilerinin etkisine odaklanacaklarını belirtti. Yatırımcılar şimdi, FED Başkanı Powell’ın bugün ve yarın yapacağı açıklamaları takip edecek.

Spivak, “Powell’ın yaklaşık üç hafta önce New York Ekonomi Kulübü’nde ve geçen hafta FOMC’de söylediklerinin bir tekrarını görmemiz muhtemel; yani FED, faizleri bu seviyelerde tutacak ancak artışlar muhtemelen sona erdi.” yorumunu yapıyor.

Güçlü Dolar Karşısında Altın Geriliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC