Borsa Yorumları

Powell’ın Konuşması Öncesinde Dolar Yükselişte!

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Powell’ın Konuşması Öncesinde Dolar Yükselişte!

Bazı FED yetkililerinin daha fazla faiz artışına kapıyı aralamasının ardından Jerome Powell’ın Merkez Bankasının gelecekteki politikalarına ilişkin konuşması öncesinde dolar toparlanarak artışa geçti. 

Geçen hafta FED’in faiz oranlarını sabit bırakma kararı ve ABD iş gücü piyasasının soğuduğuna işaret eden verilerle gerileyen dolar, piyasaların ABD faizlerinde zirveye ulaşılıp ulaşılmadığı ve FED’in parasal koşulları ne zaman gevşetmeye başlayabileceği konusunda anlaşmazlığa düşmesi nedeniyle bir zemin buldu.

Dolar endeksi geçen hafta son dört ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydettikten sonra, bugün 0,2% yükselişle 105,73 seviyesine yükseldi. 

🎯 Kurdaki Artış Devam Ediyor

Powell'ın Konuşması Öncesinde Dolar Yükselişte!

Bu güçlü görünüme paralel olarak dolar, lira karşısında da yeni rekorunu kırdı. Dün 28,64 lirayla rekor tazeleyen dolar, 28,5 lirada direnç bulduktan sonra günü 28,46 lira seviyesinde tamamladı. Dolar bugün sabah saatlerinde 28,52 lirayı gördükten sonra TSİ 13.30’da 0,09 lira artışla 28,51 liradan işlem gördü. 

Dolar/TL paritesindeki söz konusu hareket, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz haftalarda faiz kararını açıklaması ve enflasyon tahmini yükseltmesinin ardından geldi. Ancak söz konusu hamlelerin parite üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu görüldü. 

Para Politikası Kurulu, 26 Ekim’deki toplantısının ardından politika faizini 500 baz puan artışla 30%’dan 35% seviyesine yükseltti. Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde yıl sonu enflasyon beklentisini de 58%’den 65%’e revize ederken 2024’e yönelik enflasyon tahmini de 33%’ten 36%’ya yükseltildi. 

Powell'ın Konuşması Öncesinde Dolar Yükselişte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters