Borsa Yorumları

Güçlü Dolar Karşısında Altın 1 Haftanın En Düşük Seviyesinde

September 26, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Güçlü Dolar Karşısında Altın 1 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, ABD dolarının güçlenmesi ve Hazine tahvili getirilerindeki artış karşısında külçe cazibesinin azalmasıyla son bir haftanın en düşük seviyelerine geriledi. Öte yandan yatırımcılar, ABD faizleri konusunda daha fazla yönlendirme için bu hafta önemli enflasyon verilerini bekleyecek.

Spot altın TSİ 16.10’de 1.908 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları da 0,42% düşüşle 1.928 dolardan işlem gördü. 

Güçlü Dolar Karşısında Altın 1 Haftanın En Düşük Seviyesinde

CMC Markets analisti Michael Hewson, “ABD dolarının bir kez daha ön plana çıkması ve getirilerin 2007’den bu yana en yüksek seviyelerine yaklaşmasıyla, altın fiyatları son zamanlardaki zirvelerine dönmekte zorlanabilir.” yorumunu yaptı.

Bu hafta yatırımcıların radarında cuma günü açıklanacak olan ve FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi var.

Hewson, “Kasım ayında faiz artırımı olasılığını masada tutan güçlü bir PCE rakamı alırsak, altın fiyatlarında 1.900 dolara doğru bir hareket görebiliriz.” diye ekledi.

Güçlü Dolar Karşısında Altın 1 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC